امروز:
سه شنبه - 4 مهر - 1402
ساعت :

منطقه آزاد اروند در بند!

 یکشنبه ۱۴ اسفند، آیین تکریم و معارفه مدیرعامل سازمان منطقه آزاد اروند برگزار شد.

 «حجت‌الله عبدالملکی»؛ مشاور رئیس جمهور و دبیر شورايعالی مناطق آزاد تجاري-صنعتي و ويژه اقتصادي کشور با حضور در سالن همایش‌های سازمان منطقه آزاد اروند؛ سکان اداره‌ی این منطقه را از «محمد رضا اسکندری» گرفته و به «علی زارعی» سپرد.

 به موجب حکمی که از سوی وزیر اقتصاد و دارایی ابلاغ گشت، زارعی برای مدت سه سال به‌عنوان رئیس هیات مدیره و مدیرعامل این سازمان منصوب شد.

 زارعی ۴۱ ساله و اهل شوشتر خوزستان است. پیشتر مدیرعاملی شرکت صنعتی دریایی ایران (صدرا) و مدیریت منطقه جنوب این شرکت را عهده‌دار بوده است.

 او از این پس به طور رسمی، دوازدهمین نفری خواهد بود که مسوولیت اداره‌ی سازمان منطقه آزاد اروند را پذیرفته است.

 پیش از او، ۱۱ نفر دیگر به‌عنوان مدیرعامل و سرپرست در ۶ هزار و ۷۴۰ روز، چنین مأموریتی را به دوش کشیده‌اند.

آنچه در این اطلاع‌نگاشت (اینفوگرافیک) می‌بینید، نمایی دقیق از دوره‌ی مسوولیت مدیران و همپوشانی روزگار آنان با دولت‌های گوناگون است.

بی‌ثباتی مدیریت در سازمان منطقه آزاد اروند در دولت‌های نهم و دهم و ثبات مدیریت در دولت‌های یازدهم و دوازدهم؛ سریع‌ترین برداشت تصویری از این گزارش داده‌نما محسوب می‌شود.

ویژگی و مزیت گزارش‌های داده‌نما در همین برداشت‌های آنی است.

منطقه آزاد اروند در بند!

اسمعیل زمانی؛ جواد معصومی و مرتضی ممویی به ترتیب با ۲۷۵۲؛ ۷۸۳ و ۷۵۶ روز؛ بیشترین زمان مسئولیت را دارا بودند. در سوی دیگر، مهدی نیک‌پی؛ حسین گروسی و محبت رئیسی با ۱۵۴؛ ۱۷۶ و ۲۳۷ روز؛ کمترین زمان مدیریت را داشته‌اند. در نمایی کلی، میانگین عمر مسئولیت در این سازمان، حدود ۶۱۲ روز به ازای هر نفر محاسبه می‌شود. اگر روزگار مدیریت «زمانی» را نادیده بگیریم، میانگین دوره مدیریت برای هر یک از ۱۰ نفر باقیمانده به حدود ۳۹۸ روز کاهش می‌یابد!

این اندازه بی‌ثباتی برای سازمانی که کمی بیش از ۱۸ سال از تاسیس آن گذشته، نکته‌ای در خور تأمل است.

برای نیمی از سکان‌داران تاریخ سازمان منطقه آزاد اروند؛ حتی فرصت اجرای برنامه‌های میان‌مدت میسر نگشته است.

شیوه و مدت زمان این جابه جایی البته ما را به یاد رویکرد دولت‌های اول و دوم «احمدی‌نژاد» می‌اندازد و نگران از بازگشت همان رویه‌های حاکم بر مناطق آزاد!

اسکندری که از این پس به‌عنوان مدیرعامل سابق خطاب می‌شود؛ دو دوره‌ی مدیریتی در سازمان منطقه آزاد را تجربه کرد. نخست از ۲۳ مهر تا ۳۰ بهمن ۱۴۰۰ به‌عنوان سرپرست و سپس تا ۱۴ اسفند سال جاری در جایگاه مدیرعامل.

 ۱۲۸ روز به ناچار، سرپرستی مسلوب‌الاختیار بود و در ۳۷۸ روز بعد، مدیرعاملی مشغول به چالش‌ها و تنش‌های مختص به جغرافیای سیاسی اروند!

 این اطلاعات که در همین گزارش کمینه بدان اشاره شد، به یاری اطلاع‌نگاشت موجود می‌تواند فرصت بررسی‌های پسینی را فراهم سازد.

منبع: بهارنیوز- حسین دلیر

ارسال نظر به عنوان مهمان

پیوست ها

0

نظرات

  • اولین نظر را شما بدهید