آمار

امروز:
شنبه - 31 ارديبهشت - 1401
ساعت :

ورزش

گوناگون

تصویر شیخ اعظم واقعی است و نیازی به تمثال ندارد

اهواز/ حبیب خبر- مهدی شیخ انصاری:

۲۳ اردی بهشت یادآور سال روز تولد مردی از سلاله جابر صحابی بزرگ پیامبر گرامی اسلام (ص) است.

 مردی که در دامان پدر و مادری رشد و نمو یافت که از تبار خوبان و از دانشمندان زمان خود بودند.

مردی که نه تنها افتخار خوزستان و ایران بلکه افتخار جهان اسلام و دنیای علم است.

۲۳ اردی بهشت زاد روز خاتم الفقها و المجتهدین شیخ اعظم انصاری (ره) است که به سال ۱۱۷۹ هجری شمسی مطابق با عید غدیر سال ۱۲۱۴ هجری قمری در دارالمومنین دزفول به دنیا آمد.

در احوالات شیخ انصاری نقل است: ایشان قبل از اینکه بر سر کلاس درس برود همیشه به خدمت مادر می رسید و سپس بر سر درس حاضر می شد.

 شیخ اعظم انصاری علاوه بر کسب فیض از محضر پدرگران قدرشان مرحوم آیت الله العظمی شیخ محمدامین انصاری از محضر آیات عظام شیخ محمد حسین انصاری، کاشف الغطا، ملا احمد نراقی، سید محمد مجاهد و صاحب جواهر بهره ها برد.

شیخ مرتضی انصاری پس از مرحوم صاحب جواهر زعامت و مرجعیت شیعیان  را بر عهده گرفت.

 از محضر شیخ اعظم انصاری عالمان برجسته ای بهره ها بردند. از جمله آیات عظام میرزای شیرازی، آخوند خراسانی، سید جمال الدین اسدآبادی، شیخ جعفر شوشتری و دیگر عالمان و فقیهان بزرگی که در تاریخ ایران و اسلام منشأ خدمات فراوان و اثرگذار بوده اند.

 مکتب شیخ انصاری عنوان اندیشه و تفکر این عالم برجسته اسلام و شیعه است که بر گرفته از  قرآن و اهل بیت (ع) است .

 مکتب، اندیشه و آثار گرانسنگ شیخ انصاری تا به امروز در مدارس علمیه و مراکز علمی دنیا مطرح و تدریس می شود.

 امروز در شهرستان دزفول محل زندگی و تدریس شیخ انصاری در محله مشایخ انصار موجود است و اتاق مشایخ انصار مکانی است با قدمتی بیش از ۲۰۰ سال که در آن عالمان و فقیهان بزرگی تربیت یافتند و هم اکنون محل تدریس و بحث دروس حوزوی است .

 در این مکان سه عالم بزرگوار، آیات عظام شیخ محمدحسن، شیخ محمد و شیخ محمد مهدی انصاری که داماد، نوه و نتیجه شیخ اعظم انصاری هستند به خاک سپرده شده اند که از بزرگان و دانشمندان عصر خود بوده اند.

می طلبد هر چه بیشتر نسل جوان و آیندگان را با شخصیت هایی همچون شیخ اعظم انصاری آشنا کرد.

خوزستان مهد تمدن،تاریخ و فرهنگ است و این استان زرخیز به جز منابع عظیم خدادادی، دارای گنجینه های علمی، فرهنگی و تاریخی است و نیاز است متولیان فرهنگی و مسوولان مربوط  هر چه بهتر و بیشتر به این مقوله توجه داشته باشند.

ارسال نظر به عنوان مهمان

پیوست ها

0

نظرات

  • اولین نظر را شما بدهید