امروز:
دوشنبه - 25 تير - 1403
ساعت :

اهواز- حبیب خبر/ نوید قائدی: چند روز پیش در یادداشتی از اهمیت زبان گویای هنر برای به تصویر کشیدن رنج و زحمت مردم خوزستان نوشتم؛ چون تاکید دارم هنرمندان با زبان هنر در تمامی زمینه ها می توانند صادقانه و با ظرافت حقایق عریان زندگی مردم را نمایش دهند تا توسعه نیافتگی و کم برخورداری مردم زجرکشیده خوزستان نمایان شود.

 چرا باید نمایان شود؟ زیرا پتانسیل های بالقوه منطقه نشان می دهد به دلیل وجود ذخایر عظیم نفت و گاز، اقلیم مناسب و مستعد، خاک حاصلخیز و آب کافی برای کشاورزی و نزدیکی به آب های آزاد و کشورهای همسایه، دلیل و توجیهی برای عقب ماندگی استان وجود ندارد. تنها عامل می ماند بی توجهی مرکز نشینان یا مدیریت های ناصحیح در استان که در واقع کم توجهی و جفا در حق مردم خوزستان تلقی می شود.

حمیدرضا آذرنگ- که اتفاقا خوزستانی اصل هم نیست و تنها در سال هایی از عمر خود در خوزستان زندگی کرده و بزرگ شده گویا نسبت به مردم خوزستان به ویژه شهر آبادان احساس دین کرده و قصه ای زیبا و تاثیر گذار از زندگی خانواده ای آبادانی را به تصویر کشیده است.

ایشان دهه هشتاد در تئاتری در تهران همین قصه را نمایش داده بود که گویا موفقیت آمیز بود و بعد تصمیم گرفت قصه را تبدیل به فیلم کند و امسال اقبال پیدا کرد که فیلم را تولید کند و در جشنواره فیلم فجر نمایش دهد.

روایت قصه چون اثری رنگ کشیده و صادقانه است. طبق گفته شاهدان و البته منتقدان گویا با اقبال عمومی خوبی مواجه شده است. اگرچه داستان بیشتر پیام ضد جنگی دارد و برهه زمانی حمله امریکا به عراق در سال ۸۱ را حکایت می کند و حتی به دلایل بیماری کرونا در شهر تهران فیلمبرداری شده است، اما در خلال فیلم به خوبی مشکلات مردم منطقه نمایش داده شده است.

به دلیل اکران دو روز گذشته فیلم، هنوز برای قضاوت های فنی و بازتاب های عمومی تر فیلم زود است؛ اما شواهد نشان می دهند که بازتاب خوبی خواهد داشت و حکایت دارد که می توان با بهره گیری از زبان گویای هنر واقعیت های ملموس منطقه را نمایش داد و اثرگذاری شگرفی داشت. شاید افراد مسوولی- که هنوز متوجه مشکلات این مردم نیستند- از خواب بیدار شوند .

اگر استان بضاعت و پتانسیل ذاتی پیشرفت و توسعه را نداشت حرفی نبود؛ اما با وجود این همه مزایا و محاسن، وجود این همه مشکل واقعا خجالت آور است.

۱۷ بهمن ۹۹

ارسال نظر به عنوان مهمان

پیوست ها

0

نظرات

  • اولین نظر را شما بدهید