امروز:
دوشنبه - 13 آذر - 1402
ساعت :

کسر امتیاز از استقلال و سقوط به لیگ پایین‌تر؟ 

فیفا تا آخر فروردین به استقلال برای پرداخت بدهی استراماچونی مهلت داده است و در صورتی که باشگاه نتواند این کار را انجام دهد، پنجره بعدی آبی‌ها بسته خواهد شد.

به گزارش همشهری آنلاین، استقلال طبق اعلامی که ۹ ماه پیش از سوی کنفدراسیون فوتبال آسیا صورت گرفته بود تا ۳۱ مارس که دیروز بود، فرصت داشت تکلیف بدهی‌های داخلی و خارجی خود را مشخص و اسناد آن را در سایت کنفدراسیون فوتبال آسیا آپلود کند که باشگاه این کار را انجام نداد!

طبیعتا کنفدراسیون فوتبال آسیا در ماه‌های آینده مجوز حرفه‌ای این تیم را تایید نمی‌کند و استقلال یک بار دیگر شانس حضور در بازی‌های لیگ قهرمانان آسیا را از دست خواهد داد.

 اما این فیفاست که جرایمی برای تیم‌هایی که بدهی‌های خارجی خود را پرداخت نمی‌کنند در نظر می‌گیرد و رسیدگی به این پرونده از دست کنفدراسیون‌ها خارج است.

به طور معمول جرایمی که فیفا برای باشگاه‌های بدهکار در نظر می‌گیرد پله به پله است و در گام نخست پنجره نقل و  انتقالاتی تیم را می‌بندد.

 فیفا در صورتی که استقلال تا پایان فروردین بدهی استراماچونی را پرداخت نکند، فورجه جدیدی به آبی‌ها می‌دهد، اما در فورجه جدید جرایم سنگین‌تری برای آبی‌ها در نظر خواهد گرفت که به نظر می‌رسد بعد از بستن پنجره کسر امتیاز و در ادامه سقوط به دسته پایین‌تر است.

بنابراین به سود استقلال است در فرصت باقی‌مانده تا پایان فروردین بدهی مربی ایتالیایی خود را پرداخت کند، چون به خوبی می‌دانیم که احکام صادره از سوی فیفا ضمانت اجرایی دارد و برخورد فیفا با تیم‌های بدهکار همانند برخورد کمیته وضعیت فدراسیون فوتبال ایران با باشگاه‌های بدهکار نیست.

استقلال برای اینکه برای بار دوم تایید مجوز حرفه‌ای‌اش با چالش از سوی کنفدراسیون فوتبال آسیا مواجه نشود، نامه‌ای را برای کنفدراسیون فوتبال آسیا ارسال کرده است و خواستار این شده کنفدراسیون فوتبال آسیا برای همه تیم‌های بدهکار که تا اکنون بدهی‌هایشان را پرداخت نکرده‌اند، فرصت جدیدی در نظر بگیرد که متاسفانه باید گفت درصد قبول این درخواست از سوی کنفدراسیون فوتبال آسیا بسیار کم است!

به این خاطر که کنفدراسیون فوتبال آسیا نه تنها به تیم استقلال بلکه به همه تیم‌ها برای پرداخت بدهی‌ها ۹ ماه فرصت داده بود و گفته بود تیم‌ها آرایی که تا ۱۱ دی قطعی شده است را باید تا ۳۱ مارس تعیین تکلیف و اسناد مربوط به آن را در سایت مخصوص کسب مجوز حرفه‌ای بارگذاری کنند که باشگاه استقلال این کار را انجام نداده است!

استقلال در شرایطی که اکنون هم در لیگ برتر مدعی قهرمانی است و هم در جام حذفی روزهای بحرانی را سپری می‌کند، در پرداخت دستمزد بازیکنان و کادر فنی و پاداش پیروزی‌ها هم عاجز است و بدون شک ادامه این روند می‌تواند پرونده‌های جدیدی را برای آبی‌ها هم در فیفا و هم در کنفدراسیون فوتبال آسیا طرح کند.

 به خصوص که اکنون بازیکنان و مربیان داخلی هم ترجیح می‌دهند شکایت‌های خود علیه باشگاه‌های ایرانی را در کنفدراسیون فوتبال آسیا ثبت کنند. با این حال جای خوشحالی است که ریکاردو ساپینتو در رأس هرم تیم که ۴ ماه بدون حقوق و دستمزد کار را پیش می‌برد، اعلام کرد به خاطر هواداران بدون توجه به مشکلات مالی به مبارزه خود ادامه می‌دهد تا تیم شانس‌های قهرمانی خود در لیگ برتر و جام حذفی را از دست ندهد.

 او اگر همانند استراماچونی به بهانه مشکلات مالی اردوی تیم را ترک می‌کرد، به طور حتم اوضاع استقلال بحرانی‌تر می‌شد. استقلال نه پول دارد که بدهی استراماچونی را پرداخت کند و نه حتی پاداش پیروزی‌های اخیر را به بازیکنان و کادر فنی‌اش پرداخت کند، به طوری‌که آنها ماه‌هاست از باشگاه پول نگرفتند و شب عید هم دست خالی به خانه‌های خود رفتند!

استقلال در شرایطی با این بحران‌ها مواجه است که نه به بخش خصوصی واگذار می‌شود! و نه دولت بر اساس مصوبه مجلس ازاین تیم حمایت می‌کند.

 این در حالی است که بیشتر تیم‌های حاضر در لیگ برتر یا به بنگاه‌های اقتصادی مهم کشور وصل هستند یا به صورت خصوصی اداره می‌شوند!

این چالش، دو تیم بزرگ فوتبال کشور یعنی استقلال و پرسپولیس را برای نتیجه گیری در لیگ قهرمانان آسیا با مشکل مواجه خواهد کرد و اکنون شاهد هستیم که استقلال شانس حضور در این بازی‌ها را از دست داده است، چون مدارک مربوط به پرداخت بدهی‌ها را در آخرین فرصت در سایت مربوط به کسب مجوز حرفه‌ای بارگذاری نکرده است.

در چنین شرایطی تماشاگران استقلال امیدوارند دست‌کم در روزهای آینده این بدهی‌ها پرداخت شود تا تیم با کابوس کسر امتیاز و سقوط مواجه نشود.

منبع: ورزش سه

ارسال نظر به عنوان مهمان

پیوست ها

0

نظرات

  • اولین نظر را شما بدهید