امروز:
پنجشنبه - 18 خرداد - 1402
ساعت :

ایران یک روسیه یک/ فرصت ساختیم، اما برای سوختن!

تیم ملی ایران در شبی که فرصت‌های ایده‌‌آل برای گلزنی داشت، در نهایت به نتیجه تساوی برابر روسیه رضایت داد.

به گزارش “ورزش سه” تیم ملی ایران اولین بازی سال خود را بسیار هجومی و با نمایشی دلچسب پشت سر گذاشت. شاگردان امیر قلعه‌نویی در نیمه اول، علی‌رغم اینکه کامل سوار بر بازی بودند اما طی یک اتفاق، ضربه‌ای پنالتی به روسیه اهدا کردند تا ۴۵ دقیقه اول را بر خلاف روند مسابقه، با شکست به رختکن بروند.

با شروع نیمه دوم اما، خیلی زود با حرکت محمد محبی یک ضربه پنالتی برای تیم ملی به دست آمد و مهدی طارمی، نتیجه را به تساوی کشاند. در ادامه و علی‌الخصوص در انتهای مسابقه نیز، باز هم شاگردان قلعه‌نویی این فرصت را داشتند که به گل برتری دست پیدا کنند، اما همگی از دست رفت تا استارت یوزهای ایرانی در سال جدید با مساوی همراه باشد.

گزارش مسابقه تیم‌های ملی ایران و‌ روسیه را از “ورزش سه” دنبال کنید:

روز: پنجشنبه

تاریخ: ۱۴۰۲/۰۱/۰۳

ساعت: ۲۰:۳۰

ورزشگاه: آزادی

داور وسط: ایلگیز تانتاشف

کمک‌ها: آندری تسپنکوف و تیمور گاینولین. داور چهارم: امیر عرب‌براقی

تیم ملی ایران:

علیرضا بیرانوند، احسان حاج‌صفی (دقیقه ۸۸- میلاد زکی‌پور)، شجاع خلیل‌زاده، سعید عزت‌اللهی (دقیقه ۷۷- روزبه چشمی)، مهدی طارمی، شهریار مغانلو (دقیقه ۷۱- رضا اسدی)، حسین کنعانی‌زادگان، علی قلی‌زا‌ده (دقیقه ۷۷- وحید امیری)، محمد محبی، امید نورافکن، رامین رضاییان (دقیقه ۸۸- صادق محرمی)

سرمربی: امیر قلعه‌نویی

تیم ملی روسیه:

ماتوی سافونوف، ویاچسلاو کاراوایف، روسلان لیتوینوف، ماکسیم اوسیپنکو، دانیل خلوسویچ (87- سیلیانف)، دالر کوزیایف (دقیقه ۸۸- پروتسف)، دانیل گلبوف، آنتون میرانچوک (دقیقه ۷۷- دنیل فومین)، آرسن ذاخاریان (دقیقه ۶۸- اوبلیاکوف)، نیکولای کوملیچنکو (دقیقه ۷۷- کنستانتین تیوکاوین)، آنتون زینکوفسکی (دقیقه ۸۸- اخمدوف)

سرمربی: والری کارپین

شرح گل:

دقیقه ۲۸- روسیه یک - ایران صفر (آنتونی میرانچوک)؛ زینکوفسکی بازیکن ریزنقش و تکنیکی روسیه پس از دریبلی که داشت، توسط سعید عزت‌اللهی در محوطه جریمه سرنگون شد و داور ازبک مسابقه نقطه پنالتی را نشان داد. میرانچوک نیز بر خلاف جهت حرکت بیرانوند با ضربه‌ای زمینی به سمت راست، گل اول مهمان را وارد دروازه ایران کرد.

دقیقه ۴۷: ایران یک - روسیه یک (مهدی طارمی)؛ تیم ملی ایران با شروع طوفانی‌ای که داشت، در همان ابتدای نیمه با حرکت محمد محبی و سرنگونی او در محوطه جریمه صاحب یک ضربه پنالتی شد و مهدی طارمی با بغل پای محکم و مطمئن گل تساوی را وارد دروازه روسیه کرد.

بهترین بازیکن

محمد محبی: بازیکن استقلال در بازگشت دوباره به تیم ملی بهترین بازیکن ایران مقابل روسیه بود.

او علاوه بر اینکه توانست ضربه پنالتی را برای تیم ملی به دست آورد، چندین مرتبه خود را در موقعیت گلزنی قرار داد و هم‌چنین موقعیت‌های خوبی، مخصوصا برای مهدی طارمی به وجود آورد که از دست رفت.

اتفاق ویژه

امیر قلعه‌نویی به وعده‌ای که در اولین مصاحبه‌ مطبوعاتی خود داده بود عمل کرد و شاهد نمایشی هجومی از سوی تیم ملی بودیم. خلق موقعیت‌های زیاد مقابل حریف قدرتمندی مثل روسیه که یکی پس از دیگری از دست رفت. اما عملکرد امیدوارکننده‌ای از سوی بازیکنان ایران دیده شد.

لحظات حساس:

دقیقه ۹- مهدی طارمی داخل محوطه جریمه، موقعیتی عالی برای گلزنی داشت که توپ او‌ را مدافع روسیه به کرنر فرستاد.

دقیقه ۱۰- ضربه سر مهدی طارمی از کرنر ارسالی توسط سعید عزت‌الهی، به شکل خطرناکی از بالای دروازه به بیرون رفت.

دقیقه ۱۵- شوت خطرناک امید نورافکن از پشت محوطه جریمه، در اختیار دروازه‌بان روسیه قرار گرفت.

دقیقه ۱۸- ضربه سر خطرناک نیکولای کوملیچنکو‌ از کنار دروازه بیرانوند به بیرون رفت.

دقیقه ۲۳- شوت سنگین و از راه دور محمدحسین کنعانی روی یک ضربه ایستگاهی را سافونوف با واکنشی به موقع برگشت داد.

دقیقه ۲۵- ضربه خطرناک دالر کوزیایف، کاپیتان تیم ملی روسیه از داخل محوطه جریمه در اختیار بیرانوند قرار گرفت.

دقیقه ۵۳- بغل پای خطرناک عزت‌اللهی از پشت محوطه جریمه پس از برخورد به دفاع روسیه از کنار دروازه به بیرون رفت و یک کرنر برای ایران به دست آمد.

دقیقه ۵۵- شوت خطرناک مهاجم روسیه از داخل محوطه جریمه را بیرانوند به کرنر فرستاد.

دقیقه ۸۹- شوت فنی و خطرناک محبی از کنار دروازه روسیه به بیرون رفت.

دقیقه ۹۰+۱- محبی با سینه پاس استثنایی برای مهدی طارمی ارسال کرد اما ضربه مهاجم ایران در موقعیت ایده‌آل به بیرون رفت و گل دوم برای ایران به دست نیامد.

🔴حاشیه:

*حدود ۱۰ هزار هوادار ایرانی با حضور در ورزشگاه آزادی به تشویق تیم ملی می‌پردازند.

*امیر قلعه‌نویی قبل از شروع مسابقه به سمت تماشاگران رفت و به ابراز احساسات آن‌ها واکنش نشان داد.

*بانوان ایرانی نیز حضور ویژه‌ای در استادیوم آزادی برای تشویق تیم ملی داشته‌اند.

*علیرضا جهانبخش، امیرحسین حسین‌زاده و مهدی ترابی به علت مصدومیت و سرماخوردگی و هم‌چنین حسین پورحمیدی و امین حزبا‌وی پس از خط خوردن از لیست ۲۳ نفره، روی سکوهای ورزشگاه آزادی قرار دارند.

*حدود هزار تماشاگر روس در مقابل جایگاه وی‌آی‌پی ورزشگاه آزادی، اغلب به صورت ایستاده بازی را تماشا می‌کنند و مشغول انداختن عکس یادگاری و خوش و بش با یکدیگر هستند.

*والری کارپین، سرمربی تیم ملی روسیه با حرارت خاصی تیمش را از کنار زمین هدایت می‌کند و به تصمیمات اشتباه بازیکنانش، واکنش تندی نشان می‌دهد.

*آب و هوای ورزشگاه آزادی کاملا مطبوع و آماده برگزاری مسابقه است. در حالی که اگر تماشاگر بیشتری در استادیوم حضور پیدا می‌کرد، طبیعتا جو بازی جذاب‌تر می‌شد.

*نیمکت ذخیره‌های ایران، برای گرمکن پشت دروازه روسیه در نیمه دوم قرار دارند و با جدیت مشغول آماده‌سازی برای حضور در میدان هستند و باید دید ۶ تعویض تیم ملی مقابل روسیه، شامل چه نفراتی می‌شود.

*پس از گلزنی مهدی طارمی، وسلین دینکا مربی رومانیایی گلرهای ایران، بیشترین شادی را روی نیمکت انجام داد. با این حال سعید الهویی، دیگر دستیار قلعه‌نویی پس از گل به سمت محبی رفت و درباره نحوه جاگیری او در زمین صحبت کرد.

*بین دو نیمه، مسئولان از سر مشوقین تیم ملی تقدیر به عمل آوردند و گوینده استادیوم از بانوان خواست برای زیبا شدن فضا، چراغ موبایل خود را روشن کنند.

*ورزشگاه آزادی در نظم کامل و با حضور جدی یگان انتظامی، میزبانی از روسیه را انجام داده است.

*عملکرد ایران در ۶۰ دقیقه ابتدایی و حملات متعدد روی دروازه حریف، رضایت هواداران را روی سکوها فراهم آورده. اگر چه به نظر می‌رسد تیم ملی احتیاج به طرفداران استادیوم برو و جدی و گرم‌تری دارد.

*در حال حاضر در ورزشگاه آزادی بیشترین سر و‌ صدا از جانب کسانی است با خود بوق به ورزشگاه آورده‌اند و چندان خبری از شعارهای هماهنگ برای تشویق ملی‌پوشان نیست.

*عملکرد داور ازبک مسابقه مورد اعتراض هر دو سرمربی قرار گرفت.

*اولین تعویض ایران، رضا اسدی، آقای گل لیگ و بهترین بازیکن تراکتور بود که به عنوان مهاجم نوک، جانشین شهریار مغانلو شد.

*در دقیقه ۷۱ تصمیم اشتباه داور روی دادن یک توپ به تیم ملی روسیه، باعث عصبانیت قلعه‌نویی گردید و او دو قدم وارد میدان شد. پس از سرمربی تیم ملی، احسان حاج صفی نیز به سرعت سمت داور ازبک رفت و اعتراض تندی را علیه وی به نمایش گذاشت.

*با خروج احسان حاج صفی، بازوبند کاپیتانی ایرانی روی بازوی امیری بسته شد.

*پس از دو تعویض محرمی و زکی‌پور، سایر بازیکنان ایران که مشغول گرم کردن بودند به نیمکت بازگشتند. آن هم در شرایطی که هنوز ورزشگاه در عطش گل است.

*گوینده ورزشگاه تعویض‌ها را با صدای پایین و دو زبان اعلام می‌کرد و هیچ کس متوجه آن نمی‌شد!

*با از دست رفتن بهترین بخت تیم ملی در دقیقه ۹۰+۲، امیر قلعه‌نویی که از گل نشدن این فرصت به شدت ناراحت به نظر می‌رسید، زیر لب اقدام به غرولند کرد. یک دقیقه بعد فرصتی استثنایی باز هم برای ایران از دست رفت که سرمربی تیم ملی مشت‌های خود را به سمت آسمان برد و سپس شروع به تشویق بازیکنان حمله ور کرد

*اقدام به پرتاب فشفشه در زمین، اقدامی بود که مدت‌ها شاهد آن نبودیم اما در لحظات آخر مسابقه رخ داد.

*داور این مسابقه تنها ۵ دقیقه وقت تلف شده اعلام کرد که بسیار کمتر از حد انتظار هواداران به نظر می‌رسید.

*با به صدا درآمدن سوت پایان مسابقه، هواداران و حاضران در ورزشگاه، اقدام‌ به تشویق اعضای تیم ملی کردند. این در حالی بود که امیر قلعه‌نویی با ناراحتی عرض زمین را طی و به رخکتن حرکت می‌کرد.

*بازیکنان تیم ملی به رهبری احسان حاج صفی، بعد از پایان بازی به سمت بانوان حاضر در ورزشگاه رفتند و از آن‌ها تشکر کردند. امیر قلعه‌نویی نیز در میان بازیکنان و در صف اول حرکت می‌کرد.

ارسال نظر به عنوان مهمان

پیوست ها

0

نظرات

  • اولین نظر را شما بدهید