امروز:
دوشنبه - 15 خرداد - 1402
ساعت :

 آشنایی با پرافتخارترین بازیکن فعال فوتبال ایران

از قهرمانی جام حذفی فرانسه تا بلژیک و برزیل و البته سلطان قهرمانی‌های لیگ ایران؛ یحیی گل‌محمدی مجموعه بازیکنانی را در اختیار دارد که جام گرفتن با آنها عجین شده است.

به گزارش "ورزش سه"، لیگ برتر ایران در حالی به آخرین هفته‌های خود رسیده که پرسپولیس در کورس قهرمانی قرار دارد و بازیکنان این تیم رویای یک قهرمانی دیگر و چه بسا دبل قهرمانی را در سر می‌پرورانند.

 پرسپولیس در سال‌های اخیر بیشترین میزان قهرمانی را توانسته به دست بیاورد و در مجموع نیز با ۱۴ قهرمانی لیگ، پرافتخارترین تیم لیگ‌های سراسری و برتر فوتبال ایران است.

در تاریخ پرسپولیس اگرچه علی پروین بیشترین جام قهرمانی را به دست آورده و سیدجلال حسینی هم پرافتخارترین بازیکن لیگ برتری این باشگاه است، اما پرجام‌ترین بازیکن حال حاضر سرخپوشان، شخص دیگری است: کمال کامیابی‌نیا.

 بازیکنی که این هفته برای دویست و سی و دومین بار پیراهن تیم سرخپوش پایتخت را پوشید تا بالاتر از کریم باقری هفتمین بازیکن این باشگاه لقب بگیرد.

کمال که تنها بازمانده اولین لیست خرید برانکو هم محسوب می‌شود، در تمام جام‌های چند سال اخیر پرسپولیس حضور داشته است. او 5 بار لیگ برتر را بالای سر برده، 4 بار سوپرجام را بالای سر برده و یک بار هم به قهرمانی جام حذفی رسیده است. او دو بار هم تا آستانه قهرمانی آسیا با سرخپوشان پیش رفت.

نکته جالب اینکه کامیابی‌نیا تنها هشت سال عضو پرسپولیس بوده و در این سال‌ها 10 جام بالای سر برده تا متوسط بیشتر از یک جام به ازای هر فصل را ثبت کرده باشد و هیچ بعید نیست این فصل میانگین او بهتر هم شود. نکته دیگر اینکه کمال هرگز با تیمی غیر از پرسپولیس نتوانسته قهرمان شود.

نفرات بعدی این لیست، علیرضا بیرانوند، امید عالیشاه و سیامک نعمتی هستند که 9 جام را به دست آورده‌اند. در این بین تفاوت بزرگ متعلق به علیرضا بیرانوند است که یک جام هم در بلژیک به دست آورده و توانسته جام حذفی بلژیک را با آنتورپ بالای سر ببرد.

عالیشاه تنها یک قهرمانی لیگ برتر کمتر از کمال دارد و آن هم مربوط به فصلی است که برای گذراندن خدمت سربازی راهی تراکتور شد و به همین دلیل نتوانست در تیم قهرمان برانکو حضور داشته باشد. سیامک نعمتی نیز در لیگ شانزدهم عضو پرسپولیس نبود و در همان فصل با پیراهن پیکان درخشید تا به پرسپولیس بیاید.

پنجمین بازیکن پرافتخار فعلی پرسپولیس، گئورگی گولسیانی است که اگرچه با پرسپولیس جام نیاورده، اما در گرجستان با پیراهن دینامو تفلیس، سه لیگ و چهار جام حذفی را به دست آورد تا به همراه وحید امیری در این لیست قرار بگیرد. نکته جالب در مورد وحید این است که او هم تمام جام‌هایش را با پرسپولیس به دست آورده است.

اگر شماره ۱۹ سرخپوشان بعد از جام جهانی اردوی پرسپولیس را ترک نمی‌کرد، او حالا در کنار کمال کامیابی‌نیا قرار می‌گرفت. باتوجه به حضور همزمان او و عالیشاه و بیرانوند و نعمتی و کمال در اردوی قرمزها، بعید است امیری این اختلاف را بتواند کم کند.

مهدی ترابی که اولین بار در لیگ هجدهم به پرسپولیس آمد، تمام جام‌های فوتبال خود را با پرسپولیس کسب کرده است. او سه قهرمانی لیگ، یک جام حذفی و یک سوپرجام دارد.

 سروش رفیعی اما یک بار هم با فولاد در لیگ سیزدهم توانست پرسپولیس را مغلوب کند تا پنج قهرمانی متفاوتی را ثبت کرده باشد.

دانیال اسماعیلی‌فر، میلاد سرلک، عیسی آل‌کثیر، لئاندرو پریرا و مهدی عبدی، بازیکنانی هستند که سه جام  به دست آورده‌اند. در این بین دانیال و پریرا هرگز با پرسپولیس قهرمان نشده‌اند و اسماعیلی‌فر در ذوب آهن و پریرا در برزیل و بلژیک جام گرفتند. قهرمانی پریرا در برزیل با پالمیراس و قهرمانی در بلژیک با کلوب بروژ رقم خورد.

پریرا سابقه قهرمانی در لیگ برزیل و لیگ بلژیک را دارد که عناوین مهمی برای او به حساب می‌آیند، اما مهاجم برزیلی در جی لیگ توفیق چندانی در کسب افتخار نداشت.

فرشاد فرجی یک قهرمانی لیگ و یک قهرمانی سوپرجام با پرسپولیس دارد، اما شیخ دیاباته با بوردو توانست در فصل ۲۰۱۲-۱۳ قهرمان جام حذفی شود و همزمان عنوان آقای گلی را هم به دست بیاورد.

نکته جالب اینکه دیاباته در دقیقه ۸۹ بازی فینال توانست گلزنی کند و به نوعی مهره قهرمانی بوردو لقب بگیرد.

البته مرتضی پورعلی‌گنجی هم سابقه سه قهرمانی در قطر را دارد، اما جام‌های او در تورنمنت‌های تسکر نظیر امیرکاپ بودند.

همچنین وحدت حنانوف دو قهرمانی در تاجیکستان کسب کرده است.آیا این بازیکنان پرسپولیس در پایان فصل یک جام دیگر به تالار افتخارات خود اضافه خواهند کرد و سایر نفرات هم با یک جام وارد لیست می‌شوند یا خیر؟

 شاید برای یحیی گل‌محمدی کار دشواری نباشد که این ستاره‌ها را برای قهرمانی آماده کند؛ آنها نفراتی هستند که فوتبال شان با گرفتن جام عجین شده است.

ارسال نظر به عنوان مهمان

پیوست ها

0

نظرات

  • اولین نظر را شما بدهید