امروز:
جمعه - 31 شهريور - 1402
ساعت :

اخراج شدم و داور به من می‌خندید! 

ریکاردو ساپینتو می گوید: چون آن ها با پرسپولیس دیدار داشته‌اند، او از کنار زمین اخراج شده است.

به گزارش حبیب خبر از همشهری‌آنلاین، ریکاردو ساپینتو، سرمربی پرتغالی تیم فوتبال استقلال درحالی ایران را ترک کرد که درصورت عدم بازگشت وی به ایران، خاطرات تلخ و شیرینی از وی در ذهن هواداران استقلال به‌جای مانده است.

استقلال نیز با او دوران پرفراز و نشیبی را سپری کرد. این تیم درحالی قهرمانی لیگ و جام حذفی را از دست داد که همراه با این سرمربی برای اولین‌بار قهرمانی سوپرجام را در تاریخ خود به‌دست آورد

ساپینتو نه‌تنها در یک‌ سال گذشته در استقلال، بلکه در بسیاری از تیم‌هایی که او در گذشته فعالیت کرده با رفتارهایش خود و تیمش را از عرش به فرش رسانده است.

عصبانیت‌ها و رفتارهای هیجانی، خشم‌های کنترل نشده و دعوا و جروبحث‌های بی‌مورد و تمام‌نشدنی از اتفاقاتی بوده که استقلالی‌ها به دفعات آن را از سرمربی پرتغالی به چشمان خودشان دیده‌اند.

 شاید اگر پرونده او در این زمینه تا حدی سیاه نبود، می‌شد در جار و جنجال دربی آخر حق را به او داد اما هرچقدر که حق با این سرمربی باشد و هرچقدر هم بتوان دفاعیه ساپینتو را مستدل و مستند دانست، سابقه رفتارهای قبلی وی باعث می‌شود برخی تردیدها همچنان درخصوص رفتارهای او در دربی و کنش‌هایش بعد از این نیز وجود داشته باشد.

بنابراین اگر قرار بر ماندن باشد، این سرمربی باید در رفتارهایش تجدیدنظر و عصبانیتش را بیشتر کنترل کند. او به‌مراتب بارها به‌خاطر رفتارهایش سکونشین شده تا در روزهایی که استقلال درکنار خط به وی نیاز داشت، از وجود سرمربی برای یک کوچ درست محروم شود.

هیجانی‌ترین مربی خارجی سال‌های اخیر فوتبال ایران باید درک کند که این رفتار مثل تیغ دولبه است و درصورتی‌که نتواند روی حریفان ترتیب اثر داشته باشد، ممکن است بیشترین آسیب را به خودش و تیمش بزند.

شاید ساپینتو از ایران رفت که برای همیشه رفته باشد. سرمربی استقلالی‌ها در بازگشت به پرتغال حدود ۴۰ کیلو اضافه‌بار داشت و در شرایطی که پولی برای پرداخت آنها نداشت با هزار مکافات این مبلغ را جور کرد تا برای بار دوم از پرواز جا نماند.

درنهایت هم این سرمربی چهارماه از سوی کمیته انضباطی محروم شده است. در این فرصت وی در گفت‌وگو با «فرهیختگان» به شرح آن دقایق و دفاع از خودش می‌پردازد.

*صحبت را از دربی پایتخت و دیدار با پرسـپولیس آغاز کنیم. در دقایق پایانی چه اتفاقی رخ داد که منجر به اخراج شما شد؟

بازی دربی در حالی برگزار شد که من در جریان بازی احساس می کردم داور کوتاه قامتی که در کنار زمین است، در تمام مدت بازی به من فشار می آورد. البته چون اسم این داور را نمی دانم وی را کوتاه قامت خطاب قرار می دهم و اصلا قصد بی احترامی و توهین به او را ندارم.

این داور در تمام جریان بازی تا لحظه ای که اخراج شوم، بیش از حد روی من زوم کرده بود و انگار تلاش می کرد تا من را عصبی کند. با کوچکترین حرکتی به سمتم می دوید تا من را کنترل کند. نمی دانم چرا این اتفاق افتاده بود و او فقط حرکات من را زیر نظر داشت.

 اتفاقا در جریان بازی خیلی اتفاقات عجیب و غریبی نداشتیم و من هم کنار خط کار خاصی نکردم. نه اعتراضی صورت گرفت و نه کاری کردم. اتفاقا به خاطر همین حساسیت ها سعی می کردم بیشتر از همیشه مراقب باشم.

*همه این اتفاقات و حواشی بعد از گل تساوی استقلال رخ داد. برخی معتقدند اگر با آرامش بیشتری کار را دنبال می کردید، کار به کارت قرمز کشیده نمی شد.

بعد از اینکه ما گل زدیم با توجه به اینکه گل استقلال در دروازه مقابل به ثمر رسـید، به سمت بازیکنانم رفتم تا در جشن شادی با آنها شرکت کنم. من فقط رفتم تا آنها را به آغوش بگیرم و با آنها شـادی کنم. من هیچ کار اشتباهی نکردم که مستحق کارت قرمز و جریمه باشد.

*کارت زرد اول را برای چه موردی دریافت کردید؟

جالـب اسـت کـه دلیـل کارت زرد اولـم را هـم نمی دانـم. اما در ادامـه داور بـازی بـه یکباره کارت قرمز به من نشـان داد و من را اخـراج کـرد، بـدون آن کـه کارت زردی بـه من نشـان بدهد.

واقعـا نمیدانـم چـرا کارت قرمز گرفتم. بسـیاری از مربیان در سراسر دنیا و در لیگ های مختلف وقتی تیمشان گل میزند وارد زمین میشوند و با بازیکنان خود شادی می کنند. حالا در نظـر بگیریـد ایـن گل در ثانیـه پایانـی در فینـال و مقابـل حریف سـنتی به ثمر برسـد. حسـاب کنید هیجان و شـادی آن چنـد برابـر میشـود. ایـن اتفاقات که دیگر اخـراج ندارد.

*بعد از دریافت کارت قرمز کارتان به جر و بحث با داور هم کشیده شد.

بعد از اینکه استقلال گل زد و در ادامه وقتی داور بازی به من کارت قرمز نشان داد، به او گفتم چرا من را اخراج کردی؟ که او گفت شما وارد زمین شدید. حالا سوال من این است که ورود به زمین مسابقه کجا می تواند با اخراج مستقیم همراه باشد؟ در فوتبال هیچ کشـوری، با کسی که وارد زمین شده چنین برخوردی نکرده و او را جریمه نمی کنند.

*در ادامه هم با کمک داور ذخیره درگیر شدید.

وقتی داشتم به داور بازی اعتراض می کردم، احساس کردم آن مرد کوتاه قامت دارد به من می خندد و انگار خیلی خوشحال بود که باعث اخراج من شده است. به همین خاطر به سمت او رفتم و به وی گفتم تو با گزارش اشتباهی که به داور دادی، باعث شدی تا اخراج شوم.

*چه صحبت هایی بین شما رد و بدل شد؟

در آن لحظه و زمانی که داشـتم با او جر و بحث می کردم (در این زمان از کادرفنـــی و بازیکنان ذخیره تا عوامل برگزاری و امنیتی بازی در کنار من بودند) این آدم دست خود را جلوی دهانش گرفته و شـروع کرد به زبان فارسی حرف زدن. من از لحـن وی فهمیدم که دارد به من توهین می کند.

من دوباره سعی کردم خودم را کنترل کنم و نخواستم با وی درگیر شوم، چون اصلا بحثی با وی نداشتم و فقط از این عصبی بودم که چرا دارند حق من و تیمم را می خورند و در آن لحظات به خاطر جرم و خطای نکرده اخراجم می کنند. در آن لحظات تیم به من نیاز داشت اما من را از همراهی استقلال برای وقت های اضافی محروم کردند.

*در این لحظات که با پرسپولیسی ها درگیر نشدید؟

من اصلا نه سمت نیمکت رقیب رفتم و  نه با آنها صحبت کردم، نه حتی به حریمشان وارد شدم و نه علامتی به آنها دادم؛ نه برخورد فیزیکی با کسی داشتم و فقط رفتم تا در جشن شادی با بازیکنان استقلال شرکت کرده و آنها را بغل کنم و در ادامه هم با آرامش به سمت نیمکت و محوطه فنی تیمم بازگشتم.

این کار در هیچ جای دنیا و در هیچ لیگی اخراج ندارد. می توانید فوتبال در همه جای دنیا را ببینید. مربیان در لحظات حساسی که تیمشان گل می زند برای جشن شادی به زمین می آیند و من هم همین کار را کردم و نمیدانم چرا من باید اخراج می شدم؟ چون بازی با پرسپولیس بود!؟

*درنهایت هم به خاطر اتفاقات بعد از اخراج تان شما را ۴ ماه محروم کردند.

در ادامه و بعد از اینکه اخراج شدم، شاهد بودید که بطری هایی به ســـمت من پرتاب شد و پس از آن هم بر سر این موضوع حاشیه های زیادی را برایم به وجود آوردند و دیدید که چه جوسازی هایی شد و برخی چه چیزهایی که نگفتند و ننوشتند. برخی فقط نوشتند که ساپینتو بطری پرت کرده و به واسطه آن هم ۴ ماه من را محروم کردند این در شـرایطی است که ابتدا من را با بطری زدند و به سمتم حمله کردند و افراد مقابل توهین را شـروع کردند.

دو نفر که پشت سر من در جایگاه ویژه ایستاده بودند، در ابتدا به سمتم بطری پرت کردند. بعد از اخراجم باید به سمت تونل ورزشگاه می رفتم. این در حالی است که جایگاه ویژه در اختیار هواداران حریف بود و آنها در این لحظات و بعد از کارت قرمز داور، فحاشی و پرتاب بطری را آغاز کردند. من دیدم که آنها در حال فحاشی و تمسخر هستند و در آن لحظات که عصبی بودم با رفتار خود من را عصبی تر کردند.

*پس کارت قرمز داور و حکم کمیته انضباطی علیه خودتان را قبول ندارید؟

اصلا! من به کسی کاری نداشتم و فقط به من حمله کردند و من هم جواب حمله آنها را دادم. حالا در چنین وضعیتی نمی دانم چرا باید ۴ ماه محروم شوم. از این موضوع واقعا شگفت زده ام. احسـاس می کنم هم کارت قرمزم بی دلیل بود و هم این رای که صادر شده است. شاید هم این رای را دادند تا کارت قرمزی که دادند را توجیه کنند.

مگر من چه کاری کردم که استحقاق این محرومیت را داشـــته باشد؟ این رای کاملا غیرمستدل و غیرمنطقی است و اصلا قابل درک و پذیرش نیست. چرا باید ۴ ماه محروم شوم؟ چون به سمتم بطری پرت کردند و به من توهین و حمله کردند!؟ مـــن فقط از خودم دفاع کردم. این اصلا منطقی نیست و نمیدانم چطور چنین حکمی علیه من صادر شده است.

*یکی از رسانه ها از شکسته شدن شیشه های هتل در شـب های آخر اقامتتان در ایران توسط شما خبر داده بود. این خبر چقدر صحت دارد؟

شکستن شیشـه های هتل!؟ این حرفها خنده دار و زشت است. نمی دانم چرا حالا که در ایران نیستم به چنین مسائلی پرداخته می شود. چرا تا روزی که در ایران بودم این حرف ها را نمی زدند و این اخبار را منتشـر نمی کردند؟ شاید هم برخی افراد نمی خواهند من در استقلال بمانم و به کارم ادامه بدهم.

البته من به خوبی این افراد را می شناسـم و قبلا هم شاهد شـیطنت ها و توطئه های آنها در طول فصل گذشته بودم. آنها هر کاری کردند تا من از استقلال بروم تا شاید به برخی از اهدافشان برسند. اینها همه شایعاتی هستند که برخی اذهان بیمار درست می کنند و اصلا قصد ندارم بیشتر از این درباره اش صحبت کنم.

ارسال نظر به عنوان مهمان

پیوست ها

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

نظرات (1)

  • عبدالامیر

    پنج شنبه 18 خرداد 1402 - پنج شنبه, جون 8 2023 5:48:59pm

    تا زمانی که اخلاق جزو امور ذاتی ورزش قرار نگیرد این اشکالات هست جالبه همین تماشاچی ها در مسیر اربعین پرتاب بطری و فحاشی را گناه می‌دانند و التزام به رعایت تا زیارت دارند ولی چه می‌شود که در زمین فوتبال شخصیت دیگری پیدا می‌شود؟
    جواب روشن است یک ذات و یک شخصیت در باورهای فکری خود اختلال رفتاری دارد و نیازمند کمک و راهنمایی و یک مربی رفتاری.جالب اینکه ایرانی با این همه ادعای تمدن اگر رفتار شایسته داشته باشد می‌تواند یک الگوی جهانی برای تماشگران جهانی فوتبال بلشد