امروز:
سه شنبه - 4 مهر - 1402
ساعت :

سرقت کابل‌های مخابراتی و پشیمانی شهروندان از مس بودن!

سرقت کابل‌های مخابراتی که چند سالی است در شهرها و حتی روستاها افزایش یافته، نارضایتی شهروندان را به همراه داشته است، در این باره وزیر ارتباطات اخیرا اعلام کرده که مهم‌ترین روش مقابله با این موضوع زمینی کردن کابل‌ها در روستاها و فیبر نوری است.

به گزارش حبیب خبر از ایسنا، سرقت سیم‌های مسی توسط برخی افراد سودجو این روزها به امری معمول تبدیل شده است که به دلیل استفاده از مس به عنوان فلزی گرانبها در ساخت سیم‌ها صورت می‌گیرد؛ این امر نه تنها موجب هدر رفت ثروت ملی می‌شود بلکه زمینه را برای خسارت شدید به زیرساخت ها و اخلال در خدمات‌رسانی را نیز مهیا می‌کند و در نتیجه به دلیل سودجویی عده‌ای فرصت‌طلب تعداد قابل توجهی از هم‌وطنان خدمات مورد نظرشان را با اخلال یا قطعی بیش از یک هفته دریافت می‌کنند.

پیش از این و در گذشته خسارت ناشی از این اقدام میلیاردها تومان اعلام و باعث شده مخابرات تدابیر شدیدتری برای حفاظت از اموال بکار ببندد چرا که در برخی موارد این خسارت‌ها قابل جبران نبوده است؛ به طور مثال: در مواردی ۱۰ کیلومتر کابل از یک اطراف یک روستا سرقت شده که به خاطر شرایط فیزیکی و جغرافیایی عملاً دیگر ایجاد شبکه ممکن نبوده و این موضوع باعث ایجاد مشکلات مضاعف برای مردم شد.

در دولت گذشته هم مسوولان به مراتب از سرقت کابل مسی در نقاط مختلف کشور خبر داده بودند؛ آنها از شرکت مخابرات ایران درخواست کردند ضمن مذاکره با مسوولان انتظامی همه نقاط مجدد به شبکه وصل شوند. اما با گذشت سال‌ها همچنان کابل‌های مسی به سرقت می روند و شهروندان به دلیل قطعی تلفن و مدت زمان حل این مشکل به دردسر می افتند.

سرقت کابل‌های مخابراتی و پشیمانی شهروندان از مس بودن!

شرکت مخابرات در این زمینه اعلام کرده بود بسیاری از اپراتورهای ثابت و همراه، اکثر زیرساخت‌هایشان را از این شرکت تأمین می‌کنند، اما متأسفانه در چند سال اخیر سرقت و تخریب تجهیزات مخابراتی به یکی از مشکلات جدی برای مخابرات تبدیل شده که سالانه میلیاردها تومان خسارت‌های مادی و معنوی به این سازمان وارد می‌کند و سبب نارضایتی مشتریان و همه ذی نفعان شرکت شده است.

مدیر کل ارتباطات و اموربین الملل شرکت مخابرات ایران در این زمینه می گوید: متأسفانه سرقت‌ها از حاشیه شهرها به داخل شهرها وارد شده که در نتیجه ارتباطات مناطق شهری دچار مشکل شده و خسارت‌های زیادی را برای شرکت مخابرات به همراه داشته است.

محمدرضا بیدخام تأکید می کند: امیدوار هستند با تمهیدات در نظر گرفته شده توسط دستگاه‌های نظارتی، شاهد کاهش این سرقت‌ها باشند زیرا زمانی که شرکت مخابرات با تخریب و سرقت‌ها با مشکل رو به رو می شود، بسیاری از کسب‌وکارها به صورت مستقیم و غیرمستقیم آسیب می‌بینند و دچار اختلال می شوند.

اما در این میان برخی مشترکان از مدت زمان طولانی برای حل این مشکل گلایه می کنند چون ممکن است برای حل این موضوع چند ماه به طور مثال یک تا شش ماه منتظر بمانند.

در این زمینه هم شرکت مخابرات ایران اعلام کرده تجهیزات مخابراتی بسیار گران قیمت است و در بعضی از موارد در بازار برای تامین آن منابع مالی بسیاری مورد نیاز است که در تامین آن با مشکل رو به رو هستیم و با توجه به بحث تحریم هم زمان‌بر شده است.

حتی مکان‌هایی وجود دارد که نزدیک به ۱۷ بار سرقت کابل تلفن صورت گرفته است و تأمین تجهیزات، متریال و ملزومات منابع مالی خاص خود را می خواهد.

در این باره به تازگی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره دزدی کابل‌های مخابراتی توضیح داده است: متاسفانه بخشی از مراجعات مردمی و تماس‌هایی که گرفته می‌شوند، مربوط به سرقت کابل‌های مخابراتی است زیرا مس ارزش و قیمت پیدا کرده است، راهکار ما برای این مشکل زمینی کردن کابل‌ها در روستاها و فیبر نوری است که ما در شهرها طرح فیبر نوری منازل کسب و کارها را دنبال می‌کنیم که عملا این مشکل را به صورت ریشه‌ای حل می‌کند زیرا فیبر نوری قیمت چندانی ندارد.

 البته هرچند در برخی مناطق از فیبر نوری استفاده شده اما از آنجا که برخی می‌پندارند که سیم مسی است، فیبر نوری هم مورد سرقت قرار می‌گیرد.

عیسی زارع پور بر این باور است بخش زیادی از هزینه تعمیر و نگهداری مربوط به همین سرقت‌هاست؛ در برخی از روستاها بالای ۱۵ بار این اتفاق رخ داده است به طور مثال یکی از نمایندگان محترم از یکی از روستاها تماس گرفتند و بیان کردند که ارتباط قطع شده است که پس از بررسی مشخص شد که این ۱۴ امین بار  است که این اتفاق رخ می‌دهد، در واقع این موضوع تبدیل به رویه شده است.

مساله ای که مدیر مخابرات استان تهران هم به آن اشاره می کند که گاهی اتفاق افتاده است که تا پنج بار برای حل مشکل مراجعه کرده اند و در این زمینه از مشترکان درخواست می کنند حتما اعلام کنند اما به صورت کلی راهکارهای امنیتی در این زمینه اندیشیده شده است.

چندی پیش فرمانده انتظامی شهرستان کرج از دستگیری یک سارق کابل برق و اعتراف او به ارتکاب ۵۵ فقره سرقت خبر داد.

سرهنگ پیمان گودرزی در این زمینه گفت: ماموران در تحقیقات گسترده خود موفق به شناسایی یکی از سارقان سابقه دار کابل برق شده و در یک عملیات منسجم و دقیق ضمن هماهنگی با مرجع قضائی او را دستگیر کردند و در بازرسی از مخفیگاه متهمان ۷۰۰ کیلوگرم کابل مسی مسروقه کشف شد.

در ادامه این گزارش مدیر مخابرات منطقه خوزستان در گفت و گو با خبرنگار ما درباره سامانه ۲۰۱۹۵ (پاسخگویی به شکایات شهروندان) اظهار کرد: مشترکان تلفن ثابت مخابرات منطقه خوزستان برای رفع خرابی تلفن های خود می توانند با سامانه شبانه روزی تلفن ۲۰۱۱۷ تماس بگیرند.

"رحیم فلاح زاده" افزود: مشترکان در صورت نتیجه نگرفتن می توانند در وقت اداری روزهای کاری با سامانه ۲۰۱۹۵ مشکل خود را با کارشناسان  در میان بگذارند تا پیگیری های لازم انجام شود.

حبیب خبر: سرقت کابل های مخابرات و برق و چند نقطه مربوط به امروز و دیروز نیست. شوربختانه تا امروز از مسوولان بجز شعار و وعده کار عملی چندانی در جلوگیری از سرقت دیده و شنیده نشده است!

به راستی چه گونه می شود در یک روستا چهارده بار سرقت کابل مخابرات صورت گیرد و اقدام لازم برای جلوگیری از کار غیر انسانی و غیر قانونی صورت نگیرد؟!

چرا آمار سرقت کابل های مخابرات و برق افزایش یافته است. سارقان که از شکم سیری دست به دزدی نمی زنند! چرا مسوولان کاری برای کاهش آمار سارقان و متخلفان نمی کنند؟! اگر هم تلاش هایی صورت گرفته پس چرا خبرگزاری ها مرتب از آمار افزایش سرقت ها و جرم ها و جنایت ها می گویند؟!

شاید مسوولان مربوط خواب اند و شعارها و وعده ها را هم در خواب و رویا سر می دهند که در زمان بیداری چیزی به خاطر نمی آورند که لااقل دست به کار شوند!

ضمن قدردانی از تلاش های خالصانه ماموران انتظامی و دیگر عوامل زحمتکش در مقابله با سارقان از جمله شرکت مخابرات منطقه خوزستان که در چهار دهه فعالیت مطبوعاتی ام عملکرد رضایت بخشی در انجام به موقع امور و رسیدگی فوری به مشکل های مخابراتی شهروندان در جای جای استان پهناورمان داشته اند، امیدواریم مسوولان کشوری از امروز بادبادک وعده ها و شعارهای خود را هوا کنند و وارد جاده عمل شوند و برای همیشه پرونده سرقت کابل های مخابراتی و سیم های مسی را با هر وسیله ممکن به بایگانی بفرستند تا امثال نگارنده نگوییم: "از مسی بودن پشیمان گشته ایم/ مرحمت فرموده ما را وِل کنید!"

ارسال نظر به عنوان مهمان

پیوست ها

0

نظرات

  • اولین نظر را شما بدهید