امروز:
دوشنبه - 25 تير - 1403
ساعت :

ناگفته‌های عاشورایی را با زبان ادبیات بگوییم

 نویسنده و پژوهشگر خوزستانی معتقد است: عاشورا نکته‌های ناگفته زیادی دارد که باید در پیکر هنر به آن پرداخته شود. ادبیات بهترین زبان برای بیان این موضوعات است.

 به گزارش حبیب خبر، "حمید رضا اکبری شروه" در گفت‌وگو با خبرنگار (ایبنا) در اهواز، گفت: ادبیات عاشورایی نباید به سرودن شعر و نوحه‌سرایی ختم شود. با مطالعه تاریخ ادبیات و وقایع عاشورا از منابع معتبر می‌توان رمان یا داستان‌های کوتاه قوی آفرید.

 اکبری با ابراز تأسف از اشتیاق مردمان هنر بیشتر به شعر و نوحه تصریح کرد: هرچند هنرمندان توجه بیشتری به شعر و نوحه دارند، اما ماندگاری و بیان ارزش‌های عاشورایی در پیکر ادبیات داستانی بسیار ماندگارتر است.

 او گفت: تاکنون در حوزه ادبیات داستانی کودک و نوجوانان با موضوع ادبیات عاشورایی و مذهبی کارهای نو و مبتکرانه‌ای نوشته نشده است و این یک ضعف به‌شمار می‌رود. عاشورا نکته‌های ناگفته زیادی در خود پنهان دارد که باید در چارچوب هنر به آن پرداخته شود و ادبیات بهترین زبان برای بیان این موضوعات است.

 این نویسنده خوزستانی یادآور شد: عاشورا هنری ماندگار است که شوربختانه هنوز در تکرار آن مانده‌ایم. باید به عاشورا، تاریخی نگاه کرد زیرا بهترین سوژه‌های اجتماعی، سیاسی و.... دارد که مغفول مانده است و با نگاهی نو می‌توان آثار تازه ای تولید کرد.

شاعر خوزستانی یادآور شد: شاعران در زمینه عاشورا به تکرار افتاده‌اند و در این دوره کارهای قوی کمتری در این رخداد فرهنگی و اجتماعی مشاهده می‌کنیم. عاشورا نباید در عاشورا بماند.

ارسال نظر به عنوان مهمان

پیوست ها

0

نظرات

  • اولین نظر را شما بدهید