امروز:
يكشنبه - 3 تير - 1403
ساعت :

معاون فرهنگی و رسانه اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان گفت: جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب با توجه به تجربه برگزاری هشت دوره در میان مردم روستاها هویت دار و شناخته شده است.

به گزارش حبیب خبر از ایبنا، مجید منادی ظهر دوشنبه در نشست اعضای ستاد نهمین دوره جشنواره روستاها و عشایر خوزستان بیان کرد: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در طول چند سال اجرای رویدادهای ترویجی کوشیده است با هدف پشتیبانی از برنامه‌ها و طرح‌های خلاق در زمینه کتاب و کتابخوانی و تقویت هویت اسلامی در سراسر کشور ، علاقه‌مندان زیادی را به سوی کتابخوانی جذب کند.

وی با بیان اینکه خوزستان در چند دوره برگزاری جشنواره روستاها و عشایر همواره به عنوان استان برتردر سطح کشوری معرفی شده است، اظهار کرد: ترویج و گسترش کتابخوانی از پایه می‌تواند زمینه مناسب را برای حرکت های بلندمدت ادبی و فرهنگی در جامعه فراهم کند.

منادی ضمن توضیح این نکته که انتخاب روستای دوستدار کتاب می‌تواند نقش تاثیرگذاری در سایرحوزه‌های فعالیت آن روستا ایفا کند، عنوان کرد: وقتی در ایام نوروز از مسیر روستای دوستدار کتاب دوکوهک عبورکردم در طول مسیر تابلوهایی با مضامین به روستای دوستدار کتاب نزدیک می‌شوید یا به روستای دوستدار کتاب خوش آمدید، روبه رو شدم.

جای بسی خوشحالی دارد و این حرکت ارزشمند نشان می‌دهد که جشنواره روستاها و عشایر توانسته در میان مردم روستا هویت خود را به درستی به مخاطب معرفی کند.

* لزوم توسعه و تجهیز کتابخانه در روستاها

در این نشست فعال رسانه‌ای و از اعضای ستاد نهمین دوره جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب گفت: در حال حاضر اینترنت به عنوان رقیب سرسخت کتاب پیشگام‌تر از آن در قلب روستاها نفوذ پیداکرده است و هنر ما این است که نشان دهیم در این شرایط چگونه با کتاب به روستا برویم.

افتخار فرج مرز میان کتاب و سایر هنرها را مرز بصری دانست و افزود: مرز میان کتابخوانی و هنرهای دیگر بصری است و پایه و اساس شاعر، محقق، داستان نویس و... همه از کتاب نشات می‌گیرد و باید تلاش کنیم این بستر برای اهالی روستاها ایجاد شود.

وی قرار گرفتن جوامع روستایی در کنار شرکت‌های توسعه نیشکر و استفاده از ظرفیت این شرکت‌ها برای حضوردر جشنواره روستاها و عشایر را مثبت ارزیابی کرد و گفت: با توجه به قابلیت و توانمندی شرکت‌های توسعه نیشکر تلاش می‌کنیم با اجرای طرح هدفمند و بلند مدت یکساله زمینه توسعه و تجهیز کتابخانه در این روستاها را فراهم کنیم.

* فعالیت فرهنگی باید در روستاها نهادینه شود

مدیر روابط عمومی توسعه و نیشکر خوزستان در این نشست ضمن ابراز خرسندی از تعامل میان اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان و شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی خوزستان اظهار کرد: باید فعالیت فرهنگی در روستاها نهادینه شود و اینکه اینترنت قبل از کتاب به روستاها رسیده یک آفت بزرگی است اما راهکار دارد.

ولید آلبوناصر گفت: بعضی از روستاهای کنار شرکت‌های توسعه نیشکر، ظرفیت بالایی دارند که تاکنون توسط مردم آن روستا شناسایی نشدند و بهانه برگزاری رویدادهایی چون جشنواره روستاها و عشایر می‌تواند توانمندی روستاها را از ابعادگردشگری و دیگر قابلیت‌ها به مردم معرفی کند.

وی ایده‌ طرح هر مدرسه روستایی یک کتابخانه از سوی دبیرخانه ترویجی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان را مطلوب دانسته و اضافه کرد: با توجه به ۱۴۷روستا در کنار شرکت‌های توسعه نیشکر در ۷ شهرستان خوزستان، با ساخت قفسه کتاب از سوی این شرکت چند روستا را کتابخانه‌دار کرده و سپس به صورت مستمر این طرح را در روستاهای دیگر اجرا خواهیم کرد.

در پایان این نشست از سوی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان ابلاغی باعنوان مسوول اجرایی نهمین دوره جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب در روستاهای شرکت توسعه نیشکر به مدیر روابط عمومی این شرکت اعطاء شد.

ارسال نظر به عنوان مهمان

پیوست ها

0

نظرات

  • اولین نظر را شما بدهید