امروز:
دوشنبه - 7 فروردين - 1402
ساعت :

درگذشت چهره ماندگار جراحی عمومی و قلب کشور

پروفسور عباسقلی دانشور، نخستین چهره ماندگار جراحی عمومی و قلب کشور؛ ملقب به پدر جراحی نوین قلب ایران ساعاتی پیش پس از یک دوره طولانی بیماری، چشم از جهان فروبست.

به گزارش ایسنا، دکتر عباسقلی دانشور، پزشک، جراح و استاد پیشکسوت دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، متولد ۱۳۰۴در شهر شیراز بود. پس از پایان دوران ابتدائی و متوسطه در دبیرستان شاهپور سابق اهواز وارد دانشکده پزشکی شیراز شد و در سال ۱۳۳۷ با کسب درجه دکتری پزشکی عازم امریکا شد و پس از دو سال گذراندن دوره انترنی در نیویورک ، موفقیت در امتحان و اتمام دوره جراحی عمومی و جراحی توراکس دوره جراحی قلب را درECFMGدر شهر بوستون شروع کرد.

سپس وارد مرکز جراحی قلب روزلین-نیویورکMD ANDEROONشد و پس از یکسال به مرکز جراحی سینه میسوری رفته و جراحی استخوان های قفسه صدری را فرا گرفت.

سپس سه سال در موسسه قلب شناسی مونترال کانادا درباره اصول پیوند قلب و بیماری های مادرزادی قلب تحقیق و کسب تجربه کرد و در سال ۱۳۴۸ برای نخستین بار در کشور اولین عمل جراحی قلب باز و تعویض دریچه میترال را انجام داد و سرانجام در سال ۱۳۴۹ به ایران بازگشت .

وی در سال ۱۳۶۹ نخستین پیوند کامل قلب در خاورمیانه را در دانشگاه تبریز به انجام رساند.

پدر علم جراحی قلب ایران

دانشور در سال ۱۳۷۳ به دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی منتقل و بعنوان مدیر گروه جراحی قلب و رئیس بخش جراحی قلب مدرس انتخاب شد.

بخش جراحی قلب بیمارستان مدرس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در اردیبهشت ۹۲ به نام عباسقلی دانشور؛ پدر جراحی قلب ایران نامگذاری شد. این مراسم با حضور استادان پیشکسوت و اعضای هیئت علمی دانشگاه و حسن ابوالقاسمی؛ رئیس دانشگاه در مرکز پزشکی مدرس برگزار شد.

در سال ۱۳۸۰ پس از سال‌ها تلاش علمی و دانشگاهی قابل توجه و خدمت به جامعه پزشکی و کمک به پیشرفت علم جراحی قلب در ایران بازنشسته شد ولی همکاری خود را با دانشگاه بعنوان مشاور رئیس دانشگاه بهشتی در امور جراحی قلب و آموزش رزیدنت‌های فوق تخصصی ادامه می‌دهد.

چهره ماندگار

عباسقلی دانشور در پنجمین دوره همایش چهره‌های ماندگار سال ۱۳۸۴ به عنوان چهره ماندگار در زمینه علوم پزشکی برگزیده و انتخاب شدند.

در مهر سال ۱۳۹۲، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با حضور در منزل عباسقلی دانشور، چهره ماندگار جراحی قلب و عروق با وی دیدار و عیادت کرد. سید حسن قاضی‌زاده هاشمی با اهدای لوحی از وی تقدیر و تجلیل کرد.

پیام تسلیت دکتر زالی به مناسبت در گذشت عضو هیئت علمی دانشگاه

رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، طی پیامی در گذشت جراح با سابقه، استاد گرانقدر و عضو هیئت علمی دانشگاه، دکتر عباسقلی دانشور را به خانواده وی، دانشگاهیان و جامعه پزشکان و جراحان کشور تسلیت گفت.

 به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، متن پیام تسلیت دکتر علیرضا زالی به شرح زیر است:

"با کمال تأسف و تأثر دکتر عباسقلی دانشور، پدر جراحی نوین قلب ایران، استاد برجسته و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی دعوت حق را لبیک گفت و رخ در نقاب خاک کشید.

این محقق که عمر پربرکت خود را در راه آموختن و آموزاندن صرف کرد، علاوه بر تربیت دانشجویان بی شمار و فعالیت‌های ارزشمند پژوهشی و تحقیقی، افتخاراتی را در عرصه جراحی قلب برای میهنش کسب کرد که در زمره کارنامه علمی و معنوی منحصر به فرد او به شمار می‌رود و مورد استفاده نسل‌های متمادی خواهد بود.

اینجانب ضمن عرض تسلیت به بازماندگان، خانواده دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، جامعه جراحان و پزشکان در پی ضایعه درگذشت چهره ماندگار جراحی قلب و عروق کشور، رحمت و مغفرت جاودان الهی را برای آن مرحوم و سلامتی و شکیبایی برای بازماندگان از درگاه خداوند منان مسئلت می‌ کنم.

دکتر علیرضا زالی

رییس دانشگاه"

خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) درگذشت این استاد فرهیخته را به خانواده محترم ایشان، جامعه دانشگاهی و جامعه پزشکان کشور تسلیت میگوید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

پیوست ها

0

نظرات

  • اولین نظر را شما بدهید