خبرهایی از نزدیک شدن ویروس کرونا به مرزهای کشور خبر می دهد. برای حفظ خود از کرونا، اگر دچار علایمی همچون تب«38 درجه یا بالاتر» سرفه و یا مشکل تنفسی شدید داشتید فورا به اولین مرکز درمانی مراجعه با تلفن 115 اورژانس تماس بگیرید.

به گزارش خبرنگار اجتماعی رکنا، کیانوش جهانپور مدیر روابط عمومی وزارت بهداشت در توییتی نوشت: ویروس کرونا به مرزهای ایران نزدیک شده، مشاهده موارد ابتلا در امارات، اقلیم کردستان و موارد مشکوک در عربستان، پاکستان و ... از احتمال قریب الوقوع ورود کروناویروس به ایران حکایت دارد.

شیوع ویروس کرونا جهان را نگران کرده است. با توجه به اینکه نمی‌توان درهای ورود کرونا را به کشور صددرصد بست باید مراقبت های لازم در این زمینه صورت گیرد.

ویروس کرونا می‌تواند سبب بیماری های جدی و مرگ آور شود. برای درمان این بیماران راه حل قطعی یا واکسیناسیونی هنوز وجود ندارد اما با پیشگیری های جدی و صحیح می‌توانید، خود و دیگران را از ابتلا به این بیماری مصون نگهدارید.

یکی از مهم ترین اقدامات که  باید مدنظر قرار دهید رعایت نکات بهداشتی، خودمراقبتی و انجام اقدامات کنترلی و پیشگیرانه شامل رعایت اصول بهداشت فردی و اجتماعی از قبیل شست و شوی منظم و صحیح دست‌هاست.

علایم شایع این بیماری عبارتند از تنگی نفس، سرفه و تب 38 درجه بالاتر که حتما در صورت دیدن این علایم باید به بیمارستان مراجعه کرد.

بنابراین نیاز است تا از تماس نزدیک با حیوانات به خصوص حیوانات مزرعه و حتی اهلی ها  که احتمال می‌رود علایم ابتلا به این ویروس را داشته باشند اجتناب کنید.

از نوشیدن شیر غیر پاستوریزه شتر و خوردن گوشت شتر پرهیز کرده و از تماس نزدیک با حیوانات خصوصا اگر بیماری مزمن مانند دیابت یا بیماری تنفسی دارید اجتناب کنید.

همچنین اگر دچار علایمی همچون تب«38 درجه یا بالاتر» سرفه و یا مشکل تنفسی شدید داشتید فورا به اولین مرکز درمانی مراجعه و با تلفن 115 اورژانس تماس بگیرید.

هنگام سرفه و یا عطسه، دهان و بینی خود را با دستمال کاغذی بپوشانید. اگر دستمال کاغذی در دسترس نبود با بالای آستین جلوی بینی و دهان خود را بگیرید.

باید گفت که نیاز است تا به طور مرتب دست های خود را با آب و صابون بشویید و بهداشت فردی خود را رعایت کنید.