امروز:
چهارشنبه - 5 مهر - 1402
ساعت :

 علایم این سرطان شبیه به سرماخوردگی است

فوق تخصص خون و آنکولوژی درباره سرطان خون، گفت: نمای کلی این بیماری ممکن است شبیه به سرماخوردگی و یا بیماری‌های عفونی باشد، به شکلی که روند بیماری طولانی می‌شود.

سیدامیر شیخ الاسلامی، با اشاره به اینکه سرطان خون انواع مختلفی دارد، اظهار کرد: به طور کلی در سرطان خون، مغز استخوان به صورت غیر عادی، مقدار بسیار زیادی سلول خونی تولید می‌کند، این سلول‌ها با سلول‌های خون نرمال و عادی متفاوت هستند و درست عمل نمی‌کنند.

وی افزود: زمانی که فرد به سرطان خون مبتلا می‌شود تولید طبیعی سلول‌های سفید خون متوقف می‌شود و توانایی فرد در مقابله با بیماری‌ها از بین می‌رود، این بیماری بر اساس رده‌های مختلف می‌تواند مبتلایان را درگیر کند.

شیخ الاسلامی با بیان اینکه درگیری سلول‌های سازنده خونی خصوصاً در مغز استخوان ساز، با نام لوسمی‌ها شناخته می‌شود خاطرنشان کرد: لوسمی بر اساس نوع گویچه سفید خون که دچار تراریختگی و سرطان شده به دو دسته لنفوئیدی یا لنفوبلاستی و میلوئیدی تقسیم می‌شود.

به گفته استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی دو دسته لوسمی به دو نوع حاد و مزمن تقسیم می‌شود، لذا چهار نوع شایع لوسمی داریم که شامل مزمن میلوئیدی، لوسمی حاد میلوئیدی، لوسمی مزمن لنفوئیدی و لوسمی حاد لنفوئیدی (ALL، CLL، AML، CML) است.

وی با تاکید بر اینکه بسته به نوع بیماری نشانه‌ها در مبتلایان متغیر است، خاطرنشان کرد: لوسمی‌های حاد و مزمن بر اساس طیف، شدت و سرعت پیشرفت روند بیماری با هم متفاوتند.

فوق تخصص خون و آنکولوژی لوسمی‌ها را از جمله بیماری‌های پرسرو صدا توصیف کرد و ادامه داد: لوسمی‌های حاد ظرف چند روز و نهایتاً چند هفته علامت‌های اختصاصی از خود بروز می‌دهند.

شیخ الاسلامی گفت: لوسمی‌های مزمن نیز معمولاً به تدریج پیشرفت می‌کنند، ولی در سیر بیماری معمولاً نشانه‌های حاد را از خود نشان می‌دهند.

فوق تخصص خون و آنکولوژی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به شایع‌ترین نشانه‌های لوسمی‌های لنفوسیتی مزمن (CLL) اشاره کرد وافزود: در این بیماری لنفوسیت‌های خون دچار تغییر شکل، ساختار و کارکرد می‌شوند و در ادامه به فرم‌های بدخیم تبدیل می‌شوند.

شیخ الاسلامی با تاکید بر اینکه لوسمی لنفوبلاستی حاد، شایع‌ترین نوع لوسمی در اطفال و سنین زیر ۲۰ تا ۲۵ سال تظاهر می‌کند ادامه داد: گروه سنی ۶۰ به بالا گروه دیگری هستند که در مقابل این بیماری بیش از بقیه آسیب پذیر هستند.

این استاد دانشگاه با اشاره به نمای کلی مبتلایان به سرطان خون اظهار کرد: نمای کلی این بیماری ممکن است شبیه به سرماخوردگی و یا بیماری عفونی باشد، معمولاً این علائم همزمان است و مبتلایان به درمان‌های معمول پاسخ نمی‌دهند و یا بیماری بسیار طولانی می‌شود، این طولانی شدن علامت‌ها می‌تواند در تشخیص بیماری کمک کننده باشد.

وی با اشاره به اینکه سرطان خون ضمن اختلال در عملکرد گلبول‌های سفید، مبتلایان را با ضعف سیست ایمنی روبرو می‌کند توضیح داد: ریسک عفونت‌ها خصوصاً عفونت‌های غیرمعمول و فرصت طلب در مبتلایان به سرطان خون افزایش می‌یابد.

کم خونی‌های زمینه‌ای، ضعف، رنگ پریدگی، افت پلاکت خون، ریسک ابتلاء به بیماری‌های خونریزی دهنده، خونریزی زیر پوستی، خون دماغ و یا افزایش خونریزی‌های قاعدگی از جمله نشانه‌های ابتلاء به سرطان خون است که این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، به آن اشاره کرد و افزود: بزرگ شدن غدد لنفاوی، طحال و کبد نیز نمای تشخیص این بیماری به حساب می‌آید که در معاینات اولیه دیده می‌شود.

وی افزود: لمس غدد لنفاوی در ناحیه زیربغل، کشاله‌های ران و یا گردن نیز می‌تواند در مراحل ابتدایی ابتلاء به سرطان خون ایجاد شود هر چند که بزرگ شدن غدد لنفاوی معمولاً جنبه‌های خوش خیم دارد و در صورت ایجاد حتماً باید با پزشک معالج مشورت شود.

شیخ الاسلامی در ادامه به فاکتورهای خطر ابتلاء به سرطان خون اشاره کرد و افزود: اختلال شناخته شده‌ای در این سرطان تا به امروز شناسایی نشده است، ولی به نظر می‌رسد مواردی مثل سیگار کشیدن، سابقه ژنتیکی، تماس با سموم و مواد شیمایی ریسک ابتلاء به سرطان‌های خون را بالا می‌برد.

این استاد دانشگاه با اشاره به درمان‌های مؤثر در مبتلایان به سرطان خون گفت: بسته به این که بیماری حاد یا مزمن باشد درمان‌ها نیز متفاوت است.

وی با بیان اینکه در سرطان‌های حاد پاسخ به درمان در سنین پایین بسیار بهتر و مؤثرتر است ادامه داد: درمان‌ها معمولاً ترکیبی است، ترکیبی از شیمی درمانی و در مواردی پیوند مغز استخوان.

شیخ الاسلامی با بیان این موضوع که در لوسمی‌های مزمن؛ شیمی درمانی، درمان‌های خوراکی و در برخی موارد درمان تزریقی تجویز می‌شود ادامه داد: در لوسمی‌های حاد، درمان‌ها ترکیبی از شیمی درمانی و پیوند مغز استخوان است.

مرجع : صدآنلاین

ارسال نظر به عنوان مهمان

پیوست ها

0

نظرات

  • اولین نظر را شما بدهید