امروز:
يكشنبه - 3 تير - 1403
ساعت :

در بازار خودرو پراید «آقایی» می‌کند/ بازار دیگر کشش افزایش قیمت را ندارد

 

اتحادیه صنف نمایشگاه داران اتومبیل کرج خاطر نشان کرد: به نظر می‌رسد بازار خودرو کشش افزایش قیمت بیش از این را ندارد و به انتهای خود رسیده است و تنها راه‌حل این است که کارخانه‌های داخلی عرضه را دو برابر کنند و از سوی دیگر خودرو وارد شود.

 

حمید کریمی با اشاره به آشفتگی بازار خودرو، گفت: نوسان‌های نرخ ارز درصدی می‌تواند در افزایش قیمت خودرو تاثیر بگذارد؛ به نظر می‌رسد که عدم تناسب عرضه خودرو از سوی کارخانه‌های داخلی روند افزایش قیمت‌ها را تشدید کرده است.

 

وی بازار خودرو را کاذب خواند و افزود: سال‌هاست که من در بازار خودرو فعال هستم اما حال امروز این بازار را هیچگاه تجربه نکرده بودم. در حال حاضر نمی‌توان هیچ منطقی را برای افزایش قیمت خودرو در این بازه زمانی در نظر گرفت.

 

رئیس اتحادیه صنف نمایشگاه‌داران اتومبیل کرج با بیان اینکه مسئولان باید در بیان اظهارنظرهایشان دقت نظر بیشتری داشته باشند، گفت: سخنان نسنجیده آشفتگی بازار را تشدید می‌کند، نمی‌دانم بنا به چه منطقی تکلیف خودروهایی که در گمرکات خوابیده است مشخص نمی‌شود اگر این خودروها و خودروهایی که پارکینگ‌های ایران خودرو و سایپا موجود است را وارد بازار کنند تاحدودی شرایط بهبود پیدا می‌کند.

 

کریمی با اشاره به قیمت‌های نجومی خودروهای وارداتی، گفت: چرا قیمت یک خودرو باید میلیاردی شود؟ مگر میلیارد پول خرد شده است. فروشندگان خودرو گمان می‌کنند که در این شرایط دارند کاسبی می‌کنند اما در واقع چنین نیست چراکه خودرویی که امروز فروختند نمی‌توان فردا با همان قیمت خریداری کند و این را نمی‌توان کسب‌وکار دانست.

 

این فعال صنفی با انتقاد از عملکردهای وزیر صمت، کسبه و خریداران، خاطر نشان کرد: درصدی از نوسان‌های بازار را می‌توان به افزایش نرخ دلار نسبت داد و نرخ دلار نمی‌تواند تا این میزان در قیمت خودرو داخلی موثر باشد.

همچنین کسبه‌ای که خودرو را به امید گران شدن نرخ آن عرضه نمی‌کند اشتباه می‌کند و از سوی دیگر هجوم مردم برای خرید در زمان گرانی نیز روند افزایش قیمت‌ها را تشدید می‌کند و باید در این زمینه آموزش و فرهنگ‌سازی صورت بگیرد.

 

وی در پاسخ به این پرسش که آیا سیاست عرضه خودرو در بورس می‌تواند بازار را به تعادل برساند، گفت: چنین برنامه‌ای در هیچ جای دنیا تجربه نشده است و به نظر می‌رسد نمی‌تواند چندان راهگشا باشد.

 

به گفته رئیس اتحادیه صنف نمایشگاه‌ داران اتومبیل کرج؛ بازار خودرو مانند بازی مار و پله شده است البته یک تفاوت دارد که افزایش قیمت‌ها با سرعت بالا و با شیب کم پایین می‌آیند؛ در این هفته قیمت خودرو حدود 5 درصدی گران شد، در این شرایط پراید آقایی می‌کند خودرویی که در سال‌های گذشته چندان اقبال عمومی با آن همراه نبود.

 

کریمی از مسئولان درخواست کرد که اجازه ندهند قیمت‌ها بی‌پایه افزایش پیدا کند، گفت: به نظر می‌رسد بازار خودرو کشش افزایش قیمت بیش از این را ندارد و به انتهای خود رسیده و تنها راه‌حل این است که کارخانه‌های داخلی عرضه را دو برابر کنند و از سوی دیگر خودرو وارد شود.

منبع: ایلنا

ارسال نظر به عنوان مهمان

پیوست ها

0

نظرات

  • اولین نظر را شما بدهید