امروز:
دوشنبه - 25 تير - 1403
ساعت :

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان گفت: تبعیت از کلیه قوانین و مقررات از جمله اجرای طرح طبقه بندی مشاغل از مصادیق جلوگیری از بهره کشی نیروی کار و پرداخت ارزش مزد در برابر کار انجام شده است.

به گزارش پایگاه خبری- تحلیلی حبیب خبر، "ارسلان غمگین" در حاشیه نشست هم اندیشی با رییس کانون کارفرمایی انجمن های صنفی شرکت های خدماتی، پشتیبانی و فنی و مهندسی سراسر کشور اظهار کرد: انجمن های کارگری و کارفرمایی و به طور کلی شرکای اجتماعی بازوان توانمند اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی هستند.

وی افزود: لزوم تبعیت از کلیه قوانین و مقررات به ویژه اجرای طرح طبقه بندی مشاغل از مصادیق جلوگیری از بهره کشی نیروی کار و پرداخت ارزش مزد در برابر کار انجام شده است.

غمگین ادامه داد: انجمن های صنفی شرکت های خدماتی، فنی و مهندسی به عنوان یکی از  شرکای اجتماعی بسیار خوب و مؤثر در جامعه  باید همراهی کاملی با اداره کل در انجام مسوولیت های اجتماعی خود همچون همیشه داشته باشند.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان عنوان کرد: بخش زیادی از وظایف وزارت توسط شرکای اجتماعی از جمله اتاق تعاون، کانون شوراهای اسلامی کار، کانون ها و انجمن های کارگری و کارفرمایی انجام می شود.

وی با تاکید بر اینکه اصرار به اجرای قانون وظیفه ما است، بیان کرد: اگر شرکتی قانون کار و مقررات و دستورالعمل های مربوط را رعایت نکند هر چقدر هم بزرگ و خاص باشد، قطعاً با آن شرکت براساس فصل یازدهم قانون کار از طریق مراجع قضایی اقدامات لازم صورت می گیرد.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان بر لزوم اجرای صحیح قوانین تاکید کرد و گفت: اگر قرار است در مکتب تشیع و مسیر علوی حرکت کنیم باید خود را قایل به قوانین نظام جمهوری اسلامی بدانیم و به طور صحیح و کامل  اجرا کنیم حتی اگر دوستان ما از این اقدام متضرر شوند؛ یا کاری را نباید شروع کنیم یا اگر شروع کردیم باید به صورت قانونی و با قدرت ادامه داده و به مقصد برسانیم.

غمگین گفت: برای جوانان خوزستان قابل باور نیست که ۱۰۰ سال پیش خرمشهر، مسجد سلیمان و آبادان مراکز تجارت و صنعت در ایران بودند و اکنون چنین وضعیت ناپایداری داشته باشند. بخش زیادی از این نقصان از کوتاهی ما در اجرا نکردن دستور العمل ها و قوانین است.

وی گفت: از انجمن های کارفرمایی به عنوان شرکای بزرگ و قدرتمند خود بیش از شرکت‌های تازه کار و تازه تاسیس، انتظار داریم در اجرای قوانین و مقررات به ما کمک کنند. ما نیز در کنار شما هستیم تا نگرانی ها و مشکل های شما را بررسی و تعدیل کنیم تا به یک نقطه مشترک برسیم.

غمگین یاد آور شد: طبقه بندی مشاغل باید اجرا شود و هر شرکتی که از اجرای آن سر باز زند با برخورد قانونی ما مواجه خواهد شد. ما موظف هستیم هر آنچه قانون می گوید انجام دهیم، اگر چنین کنیم کوتاهی کرده و در حق جامعه هدف خود اجحاف کردیم.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان در رسیدگی به مشکل های انجمن های صنفی و شرکت های خدماتی بر رعایت مواردی تاکید کرد و گفت: صدور هر گونه گواهی موقت یا نامه در دست اقدام به دستگاه های مناقصه گذار توسط انجمن ها ممنوع است. از وظایف انجمن ها تشکیل پرونده صلاحیت و رفع نواقص این پرونده ها قبل از ارسال به اداره کل استان و رعایت قوانین و مقررات از جمله انتظارهای ما از انجمن‌ها و کانون‌ها است.

وی ادامه داد: ارسال نکردن پرونده ها به صورت دستی و انفرادی، مراجعه نکردن ارباب رجوع به اداره کل برای پیگیری، نظارت بر آموزش و اجرای دقیق امر آموزش به صورت دقیق و کاربردی و به روز شدن، قابل استفاده و استناد بودن اطلاعات اعضاء و افزایش ثبت نام کارفرمایان و کارگران در سامانه جامع کار از جمله موارد مورد انتظار ما است.

غمگین تصریح کرد: کارفرمایان معرفی شده به هیات های مراجع حل اختلاف از بین افراد تحصیل کرده و شناخته شده باشند. همچنین زمینه حضور بهتر اعضا در بخش‌های اقتصادی، اجتماعی و فعالیت‌ها و مسوولیت های اجتماعی عامه پسند فراهم شود.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان خاطرنشان کرد: به استناد قانون کار باید آموزش کارفرمایان و آشنایی با قوانین کار و ایمنی جدی گرفته شود و پرونده ها قبل از اتمام مهلت های قانونی برای صدور صلاحیت های اولیه و یا تمدید به موقع ارسال شوند. همچنین استفاده از افراد آموزش دیده در انعقاد قراردادها از جمله موارد مهم در بهبود روند انجام کارها است.

وی در پایان گفت: براساس آیین نامه ایمنی امور پیمانکاری و آیین نامه آموزش ایمنی کارگران و کارفرمایان تمام تلاش خود را برای انجام آموزش ایمنی کارگران در قراردادهای شرکت های مادر همچون نفت و گاز و پتروشیمی و.... به کار خواهیم بست تا با این روش از مشکل های جامعه کارگری کاسته شود.

گفتنی است: در این نشست،  اعضای هیات مدیره انجمن، معاونت و رییس روابط کار، رییسان بازرسی کار و حراست اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان حضور داشتند.

ارسال نظر به عنوان مهمان

پیوست ها

0

نظرات

  • اولین نظر را شما بدهید