امروز:
دوشنبه - 25 تير - 1403
ساعت :

کلاه‌برداری ۵۰۰ میلیون تومانی از شهروندان

رییس پلیس فتا تهران بزرگ از شناسایی و بازداشت یک کلاهبردار خبر داد که اقدام به کلاهبرداری از شهروندانی کرده بود که قصد فروش فرش‌های دست دوم خود را داشتند.

سرهنگ "داود معظمی گودرزی" در تشریح یک پرونده کشف کلاهبرداری اینترنتی گفت: یکی از شهروندان به پلیس فتا تهران بزرگ مراجعه کرد و مدعی شد قصد فروش فرش‌های منزل خود در سایت‌های خرید و فروش کالاهای دست دوم داشته که مورد کلاهبرداری قرار گرفته است.

 شاکی در ادامه گفت: فرش‌ها را آگهی کردم و پس از دقایقی فردی با بنده تماس گرفت و پس از توافق ابتدایی و گرفتن نشانی به درب منزل ما مراجعه کرد و پس از مشاهده فرش‌ها و توافق نهایی، شماره کارت بانکیم را گرفت و با اعلام مشخصات بنده و نشان دادن رسید پرداخت مبلغ مورد نظر در تلفن همراهش، فرش‌ها را با یک خودرو پیکان وانت بار زد و رفت که بعد از بررسی حساب بانکی متوجه کلاهبرداری شدم.

او افزود: تعداد دیگری از شهروندان نیز درباره سرقت به این روش به این پلیس مراجعه کردند و با شرح شکایت شان مشخص شد متهم همه این افراد مشترک است و تمام شکات این پرونده بدون اطمینان پیدا کردن از واریز وجه به حساب خود و صرفا با مشاهده مشخصات خود در صفحه نمایشگر تلفن همراه متهم و نرم افزار رسیدساز جعلی اقدام به تحویل کالا به مجرم کرده‌اند که در نهایت به کلاهبرداری ختم شده است.

سرهنگ معظمی گودرزی با اشاره به اینکه شمار شکات پرونده هنگام رسیدگی به ۴۰ نفر رسیده و همچنان نیز در حال افزایش است، گفت: متهم خریدار ۷۰ تخته فرش با رسید جعلی بوده است.

او گفت: کارشناسان پلیس فتا تهران بزرگ اقدامات تخصصی خود را آغاز کردند و پس از تحقیقات گسترده و همه‌جانبه ردپای مجرم را در فضای مجازی شناسایی کردند و پس از تشریفات قضایی، این شیاد اینترنتی در حالی که مشغول کلاهبرداری از یکی دیگر از شهروندان بود، دستگیر و به پلیس فتا منتقل شد.

این مقام مسوول خاطرنشان کرد: مجرم پس از حضور در پلیس فتا پایتخت و مواجهه با شکات پرونده به جرم خود اقرار و اظهار کرد: پس از جلب اعتماد فروشنده و وارد کردن شماره کارت اعلامی در یک نرم‌افزار همراه‌بانک اصلی، مشخصات شاکی را به دست می‌آوردم و با ورود به اپلیکیشن رسیدساز جعلی و وارد کردن اطلاعات وی، یک رسید جعلی واریز به فروشندگان نشان می‌دادم و با بهانه‌هایی مثل اختلال در سامانه‌های پیامکی بانک‌ها، با تحویل کالا به سرعت از محل خارج می‌شدم.

رییس پلیس فتا تهران بزرگ با اشاره به اینکه متهم این پرونده در مجموع حدود ۵ میلیارد ریال کلاهبرداری کرده بود، توصیه کرد: لازم است افراد در زمان معامله ابتدا با بررسی حساب بانکی از واریز پول به حساب خود اطمینان کنند و سپس کالا را تحویل خریدار بدهند و در صورت اطلاع از هرگونه فعالیت مجرمانه در فضای مجازی مراتب را از طریق مرکز فوریت‌های سایبری به شماره ۰۹۶۳۸۰ یا سایت پلیس فتا به نشانی www.fata.gov.ir گزارش کنند.

منبع: فارس

ارسال نظر به عنوان مهمان

پیوست ها

0

نظرات

  • اولین نظر را شما بدهید