آمار

امروز:
سه شنبه - 30 شهريور - 1400
ساعت :

ورزش

گوناگون

nerves

 

تصور کنید که روی کاناپه دراز کشیده‌اید وپاهایتان را روی هم انداخته‌اید و دارید سریال تلویزیونی محبوبتان را می‌بینید، هنگامی که سریال تمام می‌شود و می‌خواهید بلند شوید، ناگهان متوجه می‌شوید پای‌ راست‌تان به اصطلاح «به خواب رفته است.»

 

نه تنها پای تان را نمی‌توانید حرکت دهید، بلکه در سراسر آن احساس سوزن سوزن شدن می‌کنید. برای یکی دو دقیقه‌ای این احساس آزارنده و عجیب ادامه پیدا می‌کند، اما بعد از مدت کوتاهی به تدریج دوباره پایتان به کار می‌افتد و می‌توانید به طور طبیعی بایستید و راه بروید.

 

اما چه اتفاقی برای پای «خواب رفته» شما رخ داده است؟

هنگامی که پای شما به خواب می‌ رود، در واقع اشکالی در ارتباط میان مغز و عضلات پا رخ داده است.

 

هنگامی که شما تصمیم می‌گیرید که بدن تان را حرکت دهید، بایستید، راه بروید یا ورزشی را انجام دهید، مغز شما است که پیام‌های لازم را به عضلات تان می‌فرستد تا آنها به درستی عمل کنند. اگر مغز نتواند با یک عضله یا گروهی از عضلات به درستی ارتباط برقرار کند، آنها نمی‌توانند به درستی عمل کنند و وضعیت‌هایی مانند «خواب رفتن» ایجاد می‌شود.

 

«خواب رفتن» معمولا با احساس بی حسی یا مورمور یا به اصطلاح عامیانه «سوزن سوزن شدن» در یک منطقه شروع می‌شود که در پزشکی به آن «پارستزی» می‌گویند.

 

برخی از افراد فکر می‌کنند که نرسیدن خون به عضو علت به خواب رفتن آن است، در حالی که این گونه نیست.

 

در واقع علت «خواب رفتن» پای شما این است، اعصابی که مغز را به پا متصل می‌کنند به خاطر وضعیت نشستن یا خوابیدن شما زیر فشار قرار گرفته‌اند. این اعصاب پیام‌ها را میان مغز و پای شما رد و بدل می‌کنند. اگر این اعصاب برای مدتی زیر فشار قرار گیرند، شما در پای تان احساس بی حسی می‌کنید، زیرا مغز پیام‌های طبیعی درباره وضعیت پا یا حرکات آن دریافت نمی‌کند.

 

هنگامی که پای تان را تکان می‌دهید و فشار از روی این اعصاب برداشته می‌شود، آنها به اصطلاح «بیدار می‌شوند» و در این هنگام است که احساس «سوزن سوزن شدن» ایجاد می‌شود و پس از چند دقیقه همه چیز به حالت عادی باز می‌گردد.

برای اینکه از خواب رفتن پای تان جلوگیری کنید: وضعیت‌تان به طور مرتب تغییر دهید، برای مدت طولانی پاهای تان را روی هم نیندازید و هنگامی برای مدتی طولانی در جای خود نشسته‌اید، هر چند وقت یک بار از جای خودتان بلند شوید و بایستید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

پیوست ها

0

نظرات

  • اولین نظر را شما بدهید