قاچاق دارو/ به گزارش رکنا، با وجود آن که بازار دارو در ایران با تنش های بسیاری روبروست و برخی از داروها در ایران نایاب یا کمیاب شده اند خبر 19 کامیون داروی قاچاق از ایران به عراق همه را شوکه کرد.

علیرضا وهاب زاده، مشاور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در گفتگو با خبرنگار اجتماعی رکنا در پاسخ به این سوال که چگونه این 19 کامیون دارو قاچاق شده است؟ تاکید کرد: داروهایی که در ایران بدون نسخه و به صورت ورقی خریداری می شود در کشورهای دیگر با قیمت های بالایی خریداری می شود.

داروهای خاص قاچاق نمی شوند

وی در پاسخ به این سوال که چطور می توان 19 کامیون را با خرید ورقی پر کرد؟ گفت: طبق آنچه اعلام شده این داروها از داروخانه خریداری شده است. هنوز مشخص نیست که چه داروهایی قاچاق شده است چرا که داروهای خاص در ایران طبق پروتکل های خاص ارائه می شود.

قوه قضائیه اولین مطلع از پرونده قاچاق دارو

وهاب زاده گفت: قطعا اولین نهادی که روی پرونده کار می کند و از آن مطلع می شود، قوه قضائیه است. قطعا پرونده به قوه قضائیه ارسال شده تا مشخص شود این داروها از کجا آمده و چه داروهایی در این قاچاق وجود داشته است. پرونده باید روند قضایی خود را طی کند. قاچاق شیرخشک و برخی از اقلام دارویی وجود دارد که وزارت بهداشت نیز به آن معترض است. قاچاق دارو سال های زیادی است که در ایران رخ می دهد و ضرر ارزی بسیار شدیدی به کشور وارد می کند.