امروز:
چهارشنبه - 16 آذر - 1401
ساعت :

ورزش

حشمت مهاجرانی: کارنامه تیم ملی درخشان است/ شانس تاریخ سازی در جام جهانی قطر را داریم

 

حشمت مهاجرانی که خودش در ۱۹۷۸ آرژانتین سرمربی تیم ملی بوده، اعتقاد دارد تیم کی‌روش می‌تواند از گروهش بالا بیاید.

 

همشهری‌آنلاین- امیرحسین اعظمی: تیم ملی فوتبال ایران با هدف آماده‌سازی‌اش برای حضور در جام‌جهانی۲۰۲۲ قطر، دو بازی دوستانه با اروگوئه و سنگال انجام داد.

نمایش تیم ملی در این دو بازی با تمجید بیشتر کارشناسان در فوتبال ایران همراه شد و باعث شد نگاه‌ها به آینده این تیم در جام‌جهانی تغییر کند.

 

حشمت مهاجرانی، سرمربی تیم ایران در جام‌جهانی۱۹۷۸ آرژانتین، یکی از نفراتی است که به آینده به تیم ملی با مربی پرتغالی‌اش خوش‌بین است.

 

کی‌روش تغییر کرد

مهاجرانی صحبت‌هایش را با اشاره به بازگشت کی‌روش به تیم ملی شروع می‌کند و می‌گوید: «زمانی‌که رفتار کی‌روش تغییر کرد و به این نتیجه رسید که با مردم و مطبوعات چگونه رفتار کند و در کنار خط پرخاشگر نباشد، طبیعتا شرایط تیم ملی هم عوض شد و حالا تیم ما یک نظم خاص در بیرون و داخل زمین پیدا کرده است.

قبلا هم گفته بودم که هم کی‌روش به مهدی تاج احتیاج دارد و هم تاج به کی‌روش.

مساله مهم این است که سرمربی تیم ملی در فاصله کمی که تا شروع جام‌جهانی باقی‌مانده، باید روی مسائل فنی تمرکز کند تا ایران در بهترین شرایط ممکن راهی جام‌جهانی شود.

به اعتقاد من تغییر کادر فنی و آمدن کی‌روش یک اتفاق منطقی بود چراکه او برخلاف فوتبال ما ضعف برنامه‌ریزی و تشکیلاتی ندارد.»

 

آزاد گذاشتن بازیکنان

او در ادامه سراغ بازی با اروگوئه می‌رود و می‌گوید: «در مورد بازی با اروگوئه باید بگویم که تیم ملی در این بازی نمایشی منطقی و عقلانی داشت.

اگر شما فوتبالیست ایرانی را محدود کنید، طبیعتا خیلی از توانایی‌هایش را از دست می‌دهد ولی کی‌روش در بازی با اروگوئه و در زمان‌های خاصی از بازی، شاگردانش را آزاد گذاشت و این نشانه‌های خوبی به ما داد.

بازیکنان ما بین‌المللی هستند و حالا این توانایی را دارند که در بازی‌های سخت هم خودشان را نشان دهند.

البته در این بازی و همچنین بازی با سنگال ضعف‌هایی در خط دفاعی دیده شد ولی کی‌روش این توانایی را دارد ضعف‌ها را تا شروع جام به کمترین حد ممکن برساند.»

 

شانس صعود داریم

مهاجرانی درباره شرایط تیم‌های گروه ایران و شانس صعود هم نظرات مثبتی دارد: «به هر حال خیلی از فوتبال‌دوستان ایرانی توقع دارند که ایران به مرحله حذفی جام‌جهانی راه پیدا کند ولی این کار ساده نیست.

بازی اول ما با انگلیس بسیار مهم و تأثیرگذار است. بازیکنان خودشان را باور کرده‌اند که می‌توانند مقابل تیم‌های بزرگ خودی نشان دهند.

تیم ملی انگلیس و ولز فوتبالی با تکیه بر سرعت و قدرت انجام می‌دهند و ما باید با آگاهی کامل از سبک بازی و تفکرات آنها به میدان برویم.

من این امید را دارم که تیم ملی مثل دوره قبلی نمایشی آبرومند داشته باشد و حتی راهی مرحله بعد شود.

ما به هیچ عنوان نباید فریب نتایج اخیر انگلیس را در لیگ ملت‌های اروپا بخوریم، انگلیس تیم خوبی است که خوب فوتبال بازی می‌کند و بالانس خوبی در دفاع و حمله دارد.

در مورد آمریکا هم باید بگویم که تیم فعلی آنها از تیم ملی ۱۹۹۸ قوی‌تر است ولی نمایش ما برابر اروگوئه باعث شد تا بازیکنان خودشان را باور کنند.

مساله مهم این است که در جام‌جهانی کمترین ضعف را در کارهای دفاعی داشته باشیم تا بتوانیم نتایج خوبی بگیریم.»

 

یک یا دو مهاجم؟

 دو بازی تدارکاتی تیم ملی برابر اروگوئه و سنگال تردیدهایی را در چیدمان خط حمله ایجاد کرده و برخی معتقدند که کی‌روش در ترکیب ثابت از بین سردار آزمون و مهدی طارمی فقط از یک نفر استفاده خواهد کرد.

 

مهاجرانی در این باره می‌گوید: «اگر در حمله و دفاع بالانس داشته باشیم، به حضور همزمان این دو بازیکن در خط حمله نیاز داریم و پیش‌بینی من این است که از هر دو بازیکن به‌صورت ثابت استفاده خواهد شد.

 

آنها قدرت استفاده از موقعیت و دانش درگیری دارند و می‌توانند در هر لحظه درون محوطه جریمه حریفان خطرناک باشند.»

 
منبع: روزنامه همشهری

ارسال نظر به عنوان مهمان

پیوست ها

0

نظرات

  • اولین نظر را شما بدهید