آمار

امروز:
يكشنبه - 23 مرداد - 1401
ساعت :

ورزش

گوناگون

فرهنگ بهداشت فردی در کشور ابعاد تبعات کرونا را کاهش داد

یک مدرس دانشگاه و کارشناس مسایل اقتصادی گفت: اقتصاد خوزستان در ۱۵ماه گذشته به دلیل وقوع سیل و شیوع ویروس کرونا دچار سکته و وقفه شده است.

به گزارش حبیب خبر، دکتر "مسعود حسین پور" روز سه شنبه درباره تبعات شیوع ویروس کرونا بیان کرد:  به دلیل تاکید بر مقوله بهداشت در اسلام و سایر مذاهب توحیدی،  بخش عمده مردم ایران حساسیت خاصی بر بهداشت فردی دارند و همین فرهنگ ما را از این نظر در دنیا سرآمد کرده و با وجود تحریم ها و مشکلات دیگر، آسیب‌های کرونا در ایران را نسبت به خیلی از کشورهای دیگر کمتر بوده است.

وی افزود : کادر پزشکی ودرمان در ایران بعد از تجربیات دوره جنگ تحمیلی و نیز تحریم دارویی و شرایط خاص کشور، با تجربه تر و ورزیده‌تر شده است امروز هم در این شرایط سخت با وجود تمام کمبودها در بهترین حالت در حال فعالیت و ارائه خدمات هستند.

وی درعین حال تاکید کرد: لازم است که در بحث کمبودهای بخش پزشکی و بهداشتی بازنگری شود به عنوان مثال در بیمارستان رازی اهواز یک خوابگاه برای استراحت کادر درمان وجود ندارد.

این مدرس دانشگاه بیان کرد: به هر حال تجربه کرونا نشان داد نباید پس از بروز یک مشکل این چنینی، تازه به فکر چاره اندیشی باشیم  بلکه از قبل پروتکل ها و استانداردهای اجتماعی و آموزش‌ها به گونه ای انعطاف پذیر ایجاد و ترویج شده باشند.

وی  با اشاره به اینکه هدف همه دولت‌ها باید رفاه مردم باشد افزود: رفاه مردم در زیست بهتر است که بهداشت عمومی بالاتر، یکی از مولفه های تحقق زیست بهتر است.

این مدرس دانشگاه و کارشناس مسایل اقتصادی درباره آثار شیوع ویروس کرونا بر اقتصاد خوزستان گفت: اقتصاد این استان در ۱۵ماه گذشته به دلیل وقوع سیل و شیوع ویروس کرونا دچار سکته و وقفه شده است.

وی گفت: در فروردین ماه پارسال اقتصاد خوزستان متاثر از حادثه سیل بود و از اسفند ماه پارسال تاکنون نیز به دلیل شیوع ویروس کرونا دچار رکود شده است به همین دلیل نزدیک به ۱۵ ماه است که اقتصاد خوزستان با رکود مواجه شده است.

وی افزود: در هیچکدام از بخشها، ضرری که براثر سیل  به اقتصاد خوزستان وارد شد جبران نشد و تصمیمها تنها بر محور رفع بحران متمرکز بود.

وی گفت: در این وضعیت تمامی بخش‌های اقتصادی دچار ضرر و زیان شده و مردم نیز در این شرایط متحمل سختی‌های زیادی شده اند.

وی گفت: در ایام عید پارسال و امسال خوزستان فرصت‌های درآمد زایی و اقتصادی خود را به دلیل سیل و کرونا از دست داد و استان در حوزه اقتصاد خرد و میانه، دچار مشکلات ساختاری شده است.

این مدرس دانشگاه بیان کرد: در بین ۳۱ استان، خوزستان بخش مهمی از قدرت و توان سیاسی، اقتصادی و امنیتی کشور را به دوش کشیده است و هر گونه خلل در هرکدام از ارکان سیاسی و امنیتی آن،  متوجه امنیت کشور در این حوزه ها خواهد بود لذا خوزستان واقتصاد آن برای کل کشور ارزش و جایگاه ویژه ای دارد. تاثیرات اقتصادی خوزستان نه تنها در سطح ملی بلکه در منطقه متاثر است.

دکتر حسین پور با اشاره به وضعیت خاص کنونی استان در بحث کرونا  افزود: اثرات کرونا در خوزستان بسیار متفاوت‌تر از استان‌های دیگر کشور بوده و  با توجه به مطالبی که بیان شد ادامه این وضعیت می تواند امنیت اقتصادی کشور را دچار چالش کند.

وی با اشاره به تاثیر کرونا بر فعالیت بخش خصوصی ادامه داد: در این شرایط کرونایی تعطیلی بازار و تعطیلی رستوران‌ها و هتل‌ها و کاهش درآمد مشاغل مختلف باعث شد که ضربه سنگینی به اقتصاد خوزستان وارد شود.

دکتر حسین پورگفت: خوزستان تا شهریور ماه دارای شرایط آب و هوای گرمی است که به غیرازفعالیت‌های اداری بخش بازار وگردشگری تحرکی ندارند و در یک بستر خاموش قرار دارند.

این مدرس دانشگاه افزود: تنها واریز مبالغی به عنوان کمک معیشتی کافی نیست ، اقتصاد بازار خوزستان ضربه سنگینی در شرایط مختلف خورده است و سطحی نگری در اقتصاد خوزستان و ندیدن آثار، تبعات عمیقی دارد.

حسین پور افزود: از زمان شیوع ویروس کرونا در خوزستان اقتصاد خوزستان دچار مشکل شده است و هیچگونه جلسه  و برنامه ای برای چاره اندیشی برای این وضعیت مشخص نشده است.

این مدرس دانشگاه بیان کرد: اگر تا پایان خرداد ماه کرونا مهار شود و اقتصاد دوباره به جریان بیفتد اقتصاد خرد تا بازار به دلیل شرایط آب و هوایی و محرم و صفر هیچگونه جهش و پویایی نخواهد داشت و پنج ماه کشنده برای اقتصاد خوزستان پیش رو داریم.

آسیب کرونا به مشاغل خدماتی، کشاورزی، اصناف و گردشگری

این مدرس دانشگاه بیان کرد: کرونا به بخش خدمات، اصناف، گردشگری و کشاورزی  آسیب فراوانی وارد کرده است.

وی با اشاره به خسارتی که بخش حمل و نقل از کرونا متحمل شده است افزود: البته شرکت‌های حمل و نقل با افزایش قیمت بلیط در فصل تابستان می توانند ضرر و زیانی که به آن ها وارد شده است را جبران کنند، اما فعالان بخش خصوصی که هیچ اقدام جبرانی برای آنها صورت نگرفت، دچاری آسیب های جدی شدند.

دکتر حسین پور بیان کرد: با وجود تحریم بازهم می‌توان به بخش خصوصی کمک کرد و از طریق ارائه اوراق که در آیین نامه رفع موانع تولید پیشنهاد شده، بخشی از خسارت اصناف را جبران کرد.

این مدرس دانشگاه با اشاره به اینکه درکی از این شرایط اقتصادی وجود ندارد بیان کرد:  اگر برنامه‌ای برای جبران ضرر و زیانی که کرونا به اقتصاد وارد کرده است  لحاظ نشود ،اثرات کرونا در درازمدت خود را نمایان خواهد کرد.

اقتصاد جهانی بر اقتصاد ملی تاثیرگذار است

دکتر حسین پور بیان کرد: اقتصاد جهانی بر اقتصاد ملی تاثیرگذار است و در این شرایط تحریمی که شرایط سنگینی بر اقتصاد ملی وارد کرده است باید برنامه ریزی مناسبی برای عبور از این بحران انجام شود.

وی گفت: در جامعه‌ای که با رکود مواجه است هر چقدر که میزان دریافت مالیات افزایش یابد رکود اقتصادی بیشتر می شود .

این مدرس دانشگاه بیان کرد: ایران و خوزستان با این شرایط اقتصاد سخت و فشرده و بودجه ای که تنها هزینه جاری را تامین می کند وارد سال ۹۹ شده است و اقتصاد ملی را دچار شوک کرد.

 وی گفت: در این شرایط کرونایی برای تامین لوازم مورد نیاز مثل شوینده‌ها و صنایع غذایی ، برخی از کارخانه‌های تعطیل دوباره شروع به کار کردند این موضوع نشان می‌دهد که یک اقتصاد یکپارچه وجود ندارد و در این شرایط کرونایی بخشی از اقتصاد پویا شد و بخش دیگر تعطیل شده است.

وی گفت: اصولا از بعد سیاسی ، اجتماعی و فرهنگی دنیا همواره در حال تحول است و عصر ارتباطات باعث نزدیکی فضاهای اجتماعی و فرهنگی نسبت به هم شده است و همه این موارد باعث می‌شود که  تحولات ناشی از ویروس کرونا بسیار فراگیر باشند.

این مدرس دانشگاه بیان کرد: در ایران بسیار علاقمند هستیم که از سنت‌ها و فرهنگ‌ها عبور کنیم این در حالی است که در بسیاری از کشورها جشن‌های مختلف را برای تحرک بخشیدن و تحریک اقتصاد برگزار می کنند باید از این ظرفیت برای رونق بخشیدن به اقتصاد کمک گرفت.

وی گفت: عمیق‌ترین و پیچیده‌ترین اثرات کرونا را در بخش اقتصادی می‌توان دید و در بسیاری از کشورها به اقتصاد پول تزریق می‌کنند اما در ایران این کار انجام نمی‌شود.

کرونا جهان را به سمت نگاه متفاوت به زندگی هدایت می کند

این مدرس دانشگاه بیان کرد: بزرگترین سیاست‌مدارها در دنیا افرادی هستند که بتوانند بحران‌ها را مهار کنند، طبیعت پر از اتفاقات مختلف است و مهم این است که در هنگام رخ دادن یک بحران چه اقدماتی انجام شود.

وی گفت: بحران کرونا می تواند جهان را به سمتی ببرد که نگاه متفاوت تری به زندگی داشته باشیم و در این شرایط دنیا در حال بازارزیابی است.

این کارشناسی مسائل اقتصادی اظهار داشت: در بسیاری از کشورهای دیگر این بحران‌ باعث تغییر دیدگاه‌ها شده است و از این شرایط به عنوان یک فرصت استفاده می کنند.

وی ادامه داد: بسیاری از کشورها برای فصل پاییز وضعیت هشدار را برای شرایط کرونا اعلام کرده‌اند که لازم است در کشور ما هم ارزیابی دقیقی انجام شود تا تنش‌های سیاسی و امنیتی در کشور ایجاد نشود.

دکتر حسین پور بیان کرد: برای جبران خسارت به بخش خصوصی بر اثر کرونا ، باید یک بسته اقتصادی تا پایان خرداد ماه برای اثرات کرونا بر اقتصاد به بنگاه ها و مراکزی که آسیب دیدند پرداخت شود و اگر بیماری کرونا ادامه داشته باشد این بسته باید به گونه ای متفاوت تر و کامل تر شود.

این مدرس دانشگاه بیان کرد: گویا نگرش غالب این است که بخش خصوصی خود باید به مشکلاتش رسیدگی کند و در این وضعیت بد اقتصادی و بحران‌، مشکلات خود را حل کند.

وی افزود: بخشی از اقتصاد و تولید  در کارخانه های دولتی هر قدر هم آسیب ببینند دولت به آن ها کمک می‌کند اما به بخش خصوصی کمک موثری نمی شود و این در حالی است که بخش خصوصی بخش عمده اشتغال را تشکیل می دهند.

وی با اشاره به برنامه ریزی که دولت آمریکا در این شرایط کرونایی برای اقتصاد خود انجام داده است افزود: آمریکا با وجود تمام ظلم هایی که در دنیا دارد اما برای کمک به اقتصاد خود یک بسته سه هزار میلیارد دلاری و یک بسته تکمیلی ۵۰۰ میلیارد دلاری و بسته سوم تکمیلی خود را به اقتصاد خود پرداخت کرده است تا اقتصاد کشور با آسیب کمتری به دوران بعد از کرونا ورود کند و شرایط را برای برگشت اقتصاد خود به روال نرمال مهیا کرده است.

این کارشناس مسائل اقتصادی بیان کرد: آمریکا تلاش دارد تا با بازنگری و ارزیابی مواردی که بعد از کرونا متحول شده‌اند از فرصت هایی که در بحران کرونا ایجاد شده ، برای تحرک اقتصاد استفاده کند.

دکتر حسین پور بیان کرد: هرچه به سمت آینده می رویم نوع جنگ‌ها نیز تغییر می یابد، بنظر می رسد دراین برهه فروش سلاح جای خود را به فروش دارو داده است و این موضوع نشان می‌دهد که جنگ‌ها نیز تغییر شکل داده اند.

وی گفت: در آینده دنیا دنیای دارو و درمان و ویروس و بیماری خواهد بود و کرونا نشان داد که آسیب پذیری ما کجاست و بسیاری از کشورهای دنیا از این بحران درس گرفتند تا در شرایط سخت تر دچار ضرر و زیان بیشتری نشوند.

منبع: ایرنا

ارسال نظر به عنوان مهمان

پیوست ها

0

نظرات

  • اولین نظر را شما بدهید