نماینده شورای فرهنگ عمومی کشور در ستاد عفاف و حجاب در نشست با اعضای کارگروه مد و لباس استان تاکید کرد:

ضرورت تولید لباس با شناسه هویتی خوزستان

نشست نماینده شورای فرهنگ عمومی کشور با کارگروه مد و لباس استان خوزستان برگزار شد

 

نماینده شورای فرهنگ عمومی کشور در ستاد عفاف و حجاب بر ضرورت تولید لباس با شناسه هویتی خوزستان تاکید کرد.

به گزارش حبیب خبر، حجت الاسلام مهدی بیاتی در نشست با اعضای کارگروه مد و لباس خوزستان- که شامگاه شنبه یازدهم دی ۱۴۰۰ با حضور نماینده موسسه ها و خانه های مد و لباس استان در تالار اجتماعات اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان برگزار شد- گفت: اولویت شورای فرهنگ عمومی زیست عفیفانه است و هدف ما این است از کسانی که می خواهند پوشش عفیفانه داشته باشند، حمایت کنیم.

او با بیان اینکه باید ظرفیت ها را بشناسیم و کمبودهایی که قابل مرتفع شدن است را برطرف کنیم افزود: جشنواره مد و لباس فجر با تاخیر و در اردی بهشت سال ۱۴۰۱ برگزار می شود و یکی از موضوعات لباس هایی که در آنجا مطرح می شود، لباس هنرمندان است.

او افزود: تمرکز جشنواره مد و لباس فجر و کارگروه مد و لباس بر روی لباس اجتماع بانوان است و طرح ها و ایده های شما در این زمینه دنبال می شود.

عضو شورای سیاست گذاری جشنواره مد و لباس فجر بیان کرد: هدف از برگزاری این نشست، شنیدن صحبت ها و دیدن مدل ها و سطح کار طراحان مد و لباس خوزستان و انتقال آن به تهران است.

بیاتی ادامه داد: اگر به این برسیم که هر شهر یا استانی خودش در یکی از زمینه های طراحی،تولید،تبلیغ و عرضه خودکفا باشد کار بزرگی صورت می گیرد. اگر خوزستان بتواند در حوزه تولید اول باشد که طراحان مد و لباس خوزستان لباس اجتماع را با آن استانداردهایی که ما تعیین می کنیم تولید کنند و در این حوزه جلو بروند کار درخشانی صورت می گیرد.

او گفت: در کارگروه مد و لباس تصمیم گرفتیم از طرح هایی که کد شیما می گیرند حمایت کنیم.

نماینده شورای فرهنگ عمومی کشور در ستاد عفاف و حجاب گفت: خوزستان باید به سمت تولید لباس هایی که شناسه هویتی استان را داشته باشند و بگویند این لباس خوزستان است  و شاخص های لباس اجتماع را نیز داشته باشد و مردم از آن استفاده کنند، حرکت کند.

 

* خوزستان از بعد انقلاب تاکنون استان عفیف و پاکی است

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان در ادامه گفت: خوزستان استان ویژه و با سابقه در حوزه های مختلف است.

محمد جوروند، خوزستان را از بعد انقلاب تاکنون استان عفیف و پاکی عنوان کرد و افزود: هشت سال دفاع مقدس را در این استان داشتیم؛ سهم استان همین بس که امام خمینی ره فرمودند: خوزستان دین خود را به اسلام ادا کرده است و این برای ما یک تاج افتخار به حساب می آید.

وی ادامه داد: هر فعالیت فرهنگی هنری که در خوزستان صورت می گیرد، پیوستی در حوزه عفاف و حجاب دارد؛ از جشنواره تئاتر لاله های سرخ اندیمشک- که با نام شهید و شهادت برگزار شد- تا سایر جشنواره های دیگر که  این در حوزه های فیلم و عکس نیز وجود دارد.

جوروند ضمن تشکر از هنرمندان حوزه مد و لباس خوزستان اظهار کرد: در تمامی نمایشگاه ها از جمله نمایشگاه های قرآن، کتاب و ... همیشه غرفه ای برای عفاف و حجاب و مد و لباس در نظر گرفته شده است.

دبیر شورای فرهنگ عمومی خوزستان اضافه کرد: طراحی شما در حوزه لباس ایرانی اسلامی قابل ستایش است و ایستادگی و مقاومت شما در مقابل طرح ها و لباس هایی که از آن سوی مرزها وارد می شود و هیچ سنخیتی با منطقه، دین و فرهنگ ما ندارد نشان دهنده ی هوشمندی شما است.

وی خطاب به طراحان مد و لباس استان گفت: کار بزرگ شما در کنار کادر درمان و همراهی با آن ها هیچگاه فراموش نمی شود که به مدت دو سال کارگاه های خود را تعطیل کرده و به صورت خیریه به تولید ماسک و گان پرداختید.

 

* فرایند بیمه و استفاده از تسهیلات برای هنرمندان سخت شده است

معاون هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان نیز گفت: با مطالعه و بررسی میدانی که انجام دادیم متوجه شدیم لباس هایی که از بیرون با عنوان لباس ایرانی اسلامی وارد کشور می شود هزینه اش به مراتب پایین تر از تولیدات داخلی است و دلیل آن استفاده از متریال و مواد اولیه ای است که برای تولید مورد نیاز است که هزینه را بالا می برد.

ناصر چنانی به نحوه تغییر در صندوق اعتباری هنر اشاره کرد و افزود: صندوق بیمه هنرمندان شیوه کاری اش را تغییر داده است. قبلا ما هنرمندان را به راحتی معرفی می کردیم و بنا بود کار به خود شهرستان ها واگذار شود اما متمرکز شدن کار در تهران مشکل ایجاد کرده و فرایند بیمه و استفاده از تسهیلات را برای هنرمندان سخت کرده است.

در ادامه نمایندگان خانه های مد و لباس، موسسات و اعضای کارگروه مد و لباس خوزستان در این نشست به بیان پیشنهادها و نظرهای خود پرداختند.

ارسال نظر به عنوان مهمان

پیوست ها

0

نظرات

  • اولین نظر را شما بدهید